ארכיון הבלוג

יום שבת, 21 ביוני 2014

דיקור סיני - למה זה לא עובד?

”עשיתי דיקור פעם, לפני 3 שנים לבעיות כתף. עשיתי איזה 3 טיפולים, פעם בשבוע אבל זה לא עזר לי“

פעמים רבות מגיעים לקליניקה מטופלים שניסו לטפל בבעיותיהם בעבר, ניסו דיקור, ניסו צמחים, ניסו שיטות טיפול אחרות אך לא מצאו פתרון.
במהלך התשאול הראשוני אנו מבינים כי למרות שביצעו טיפול בעבר, הצורה בה הטיפול התבצע לעיתים לא תאמה את חומרת בעייתם.

תאום הציפיות הוא חלק קרדינאלי בטיפול. על המטופל לדעת מהו משך הזמן שאנו מקציבים ע“מ לבחון שינוי במצבו במהלך הטיפול, מהי תדירות הטיפול המומלצת לו ומדוע וכמובן, מהו אופי הטיפול.
נוכחנו לראות כי מטופלים רבים מגיעים עם צפיות מוטעות לגבי סוג זה של רפואה וכי ציפיותיהם גורמות להם פעמים רבות להתקשות להבין את התהליך הטיפולי, דבר שעלול לפגוע בתוצאותיו.

במאמר זה נסקור מספר סיבות מדוע הדיקור הסיני לפעמים לא עובד. למה אנו מצפים בטיפול ומהו הטיפול בפועל.


מטרת המאמר היא דווקא לחדד ולהבין טוב יותר את הטיפול ברפואה הסינית המסורתית. להבין כי לא מדובר ב“קסמים“, ”אנרגיות“ או טיפול רוחני בו יש צורך להאמין ואין אפשרות להבינו. מדובר בטיפול ”ארצי“, בעל אפקט מסוים אשר יש לבצעו בצורה מסוימת. ביצוע אחר שלו עלול לגרוע ממנו ולמנוע ממנו לפעול בצורה מיטבית ממש ככל טיפול רפואי אחר - קונבנציונאלי או משלים.


אז למה בעצם דיקור לא עובד? מה חסר לפעמים בטיפול כדי לגרום לרפואה הזו להשיג תוצאות מפתיעות בשיפור מחלתו של המטופל ומצבו?

הנה מספר דברים שחשוב לשים אליהם לב, מנסיוננו, ושבפעם הבאה שאתם מגיעים לטיפול בדיקור תוכלו גם אתם לבחון ביחד עם המטפל את תוכנית הטיפול והתאמתה אליכם.

1) תדירות
בהתקף של דלקת גרון, כדור אנטיביוטיקה נלקח פעם ביום למשך מספר ימים. בדלקת שתן כרונית הכדור יכול להילקח גם לכמה שבועות באופן רצוף. כדור ללחץ דם נלקח כל יום בשביל שיבצע את פעולתו בהורדת לחץ הדם המסוכן. בשביל להוריד במשקל יש לבצע פעילות גופנית כמה פעמים בשבוע ולהקפיד כל יום על תפריט תזונתי.

אין בעצם כמעט שום דבר רפואי ובריאותי שנעשה פעם בשבוע ויש לו אפקט.
על מנת להשיג יעילות בטיפול יש להקפיד על תדירות גבוהה בכל מה שעושים.
מדוע אם כן אנו בטוחים כי דיקור, טיפול עדין מאוד באופיו אשר אינו מחדיר חומרים אל תוך הגוף, מוסיף או גורע דבר, יכול להתבצע בתדירות נמוכה של פעם בשבוע, שבועיים או חודש?

הטיפול בדיקור בסופו של דבר מייצר תחושת צביטה עדינה בשריר, הקרנה או תפיסה רגעית.
כיצד ניתן לצפות שטיפול שכזה יסייע במהירות ובעוצמה בתדירות כה נמוכה?

בתקופת לימודינו ביקרנו ולמדנו בבתי חולים בסין. שם ניתן לראות את הרפואה הסינית במלוא עוצמתה, בטיפול במחלות מורכבות, בשילוב גמיש ואפקטיבי של כלי טיפול שונים ובהצלחה גדולה בטיפול בעשרות אלפי מטופלים בכל יום.
הדבר הבולט ביותר באותה תקופה היה תדירות הטיפולים הגבוהה בה הגיעו המטופלים לבית החולים.
היינו רואים את המטופל פעם ביום, לפעמים פעמיים, לצורך טיפול בבעיה ממנה סבל, ממש כאילו היה לוקח טיפול תרופתי כזה או אחר.

אין זה אומר כמובן שלא ניתן להצליח בטיפול בתדירות נמוכה יותר ובוודאי שבעיות שונות מצריכות טיפולים בתדירות שונה.
אך מצב זה שקיים בבתי החולים בסין מדגים בברור את חשיבות התדירות בטיפול בדיקור,
חשיבות הסטימולציה היומיומית או זו הנעשית כמה פעמים בשבוע לכל הפחות.

יש לזכור שוב כי הטיפול בדיקור הינו טיפול עדין מאוד, מווסת ומתון, אנו בעצם ”צובטים“ שריר. 


על מנת להשיג אפקט טוב בטיפול חייבים לבצעו בתדירות הגיונית על מנת לייצר שינוי.2) אבחנה
דמיינו לכם סיטואציה כזו:
מטופל מתלונן על כאב בטן בשלושת החודשים האחרונים. הוא מגיע לרופא והרופא, ללא ביצוע בדיקות דם, צילומים, תשאול מקיף וכו‘ מחליט - ניתוח!

אם גם לכם המצב נשמע לא הגיוני אתם צודקים. הרפואה הקונבנציונלית עושה שימוש נרחב בבדיקות רבות ומגוונות כדי להגיע להבנה טובה יותר לגבי מקור הבעיה ואופייה. רק על בסיס אבחנה זו נקבע תהליך הטיפול ונבחרים כלי הטיפול.


באופן כללי ניתן לחלק כל טיפול רפואי לשני חלקים עיקריים:
  • האבחנה אשר מהווה את השלב הראשון בד“כ בטיפול, הבנת המחלה ומצב הגוף, השערה לגבי התפתחות המחלה ובניית תוכנית הטיפולים לעצירתה וריפויה.
  • החלק השני הוא כמובן הטיפול - בחירה של כלי טיפול מתאימים ע“מ לטפל בבעיה. לעיתים כלי הטיפול יכולים לכלול ניתוח, לעיתים תרופות, לעיתים פיזיותרפיה ולעיתים שינוי תזונתי או מנוחה.

ברפואה הסינית, כלי הטיפול רבים ומגוונים וכוללים לרוב - דיקור, צמחי מרפא, כוסות רוח, טווינא (פיזיותרפיה סינית), מוקסה (טכניקת חימום), משחות, פלסטרים וכו‘.


עם זאת, אנו מכירים צמחי מרפא גם בסוגי רפואה שונים, ברפואה הערבית, ברפואה ההודית, בנטורופתיה המערבית.
גם דיקור קיים ככלי טיפול ברפואה היפנית, הקוריאנית וכיום אפילו כחלק מהרפואה המערבית כמה שמוכר כ“דיקור יבש“.

מה הופך אם כן את הדיקור לדיקור סיני? או את צמחי המרפא לצמחי מרפא סינים? מה הופך את כלי הטיפול לטיפול ברפואה הסינית?

זוהי כמובן האבחנה, השלב החשוב ביותר בטיפול הסיני.

את האבחנה מבצע מטפל ברפואה סינית אשר הוכשר לכך. קיים בלבול רב לעיתים בציבור לגבי מושג האבחנה ברפואה הסינית. מטופלים רבים חושבים שאם עברו אבחנה אצל רופא בקופת החולים הדבר מספיק וניתן להתחיל את הטיפול.

זוהי כמובן חוסר הבנה, רופא קונבנציונלי יכול לאבחן ולקבוע הליך טיפול קונבנציונלי, הוא אינו יכול לקבוע הליכי טיפול סינים אם לא למד באופן מקיף רפואה סינית והוכשר לכך.

זאת ממש כשם שרופא סיני אינו יכול להמליץ על ניתוח או על תרופה, גם אם למד במהלך מסלול הכשרתו רפואה מערבית, כל עוד אינו רופא קונבנציונלי, עליו להישאר בתחום עיסוקו.

לא ניתן לקבוע כיצד והיכן למקם את מחטי הדיקור, אילו צמחים לתת ואילו מניפולציות לבצע בפיזיותרפיה הסינית ללא ביסוס של אבחנה, ללא הבנה של המחלה בראי הרפואה הסינית, ניתוח שלה ובניית תוכנית טיפולים המתאימה לה.

כשם שרופא אינו יכול לנתח מבלי להבין מה מקור הבעיה כך גם מדקר אינו יכול לדקור או להמליץ על צמחים מבלי לאבחן את המטופל.

פעמים רבות, הטיפול אינו מצליח לעזור כיוון שלא בוצעה אבחנה סינית מספקת או שהאבחנה עצמה אינה מדויקת, אפשרות שעלולה לקרות בכל טיפול רפואי באשר הוא.

בשביל להגדיל את סיכויי הצלחת הטיפולים, על המטופל לעבור אבחנה סינית, לקבל מהמטפל תוכנית טיפול מתאימה ולהבין מהם כלי הטיפול הנדרשים ומהו תהליך הטיפול.


3) זמן תהליך הטיפול

”אני סובל מכאבי הגב 20 שנה, הייתי ב 9 טיפולים ולא עזר לי כלום“.

ברפואה הסינית נטען ש“על כל שנה של מחלה יש צורך לבצע חודש של טיפולים“
כמובן שמשפט זה אינו מדויק ואינו מחייב מבחינה מספרית אך הוא בא להדגים את העובדה הפשוטה: 

ככל שהמחלה קיימת יותר זמן, הגוף פגוע יותר, חלש יותר ויש צורך בזמן רב יותר בשביל לרפאה.


ציינו קודם כי תדירות הטיפול וכמות הטיפולים חשובה. חשוב להספיק כמה שיותר טיפולים בכמה שפחות זמן ע“מ לייצר אפקט מצטבר אשר ”מתכנת“ את הגוף לעבוד אחרת.

ככל שהבעיה קיימת זמן רב יותר בגוף קשה יותר ”לתכנתו“ להתנהג אחרת.
פעמים רבות אף קיימות בעיות נלוות שהתפתחו עם השנים בעקבות הבעיה המקורית או במקביל אליה אשר גם בהן יש לטפל ולהתמקד. אדם אשר נפגע בברכו במהלך שירותו הצבאי, סוחב את הפגיעה שנים רבות, הולך בצורה שונה, מתנהל בצורה שונה בגלל הפגיעה.

עם הזמן, עקב השינוי ביציבה תיתכנה בעיות גם בגב התחתון, בברך השנייה ולעיתים אפילו בצוואר ובכתפיים. המקור אמנם היה הברך אך כיום, לאחר שנים רבות ישנן בעיות רבות נוספות בהן יש צורך לטפל.
הגוף מצוי בחוסר איזון כרוני ובעוד שניתן לסייע ולאט לאט לווסת ולאזנו מחדש, הדבר לוקח זמן.

אם ניקח לדוגמא את המשפט שנאמר בתחילה, ברור לכל הרי כי 9 טיפולים (9 ימים של טיפול) יכולים להתחיל לעזור אמנם אך בוודאי שלא בהכרח לפתור בעיה שקיימת כבר מעל ל -  20 שנה.

באופן כללי יש לזכור כי הטיפול הסיני, למרות המחטים שמוחדרות לגוף בו, נחשב לטיפול עדין מאוד ומווסת. בכדי לעזור בבעיה מורכבת הקיימת זמן רב יש צורך בזמן הגיוני לביצוע הטיפולים ובחינת השינוי.

4) שילוב כלי טיפולים

מטופל מגיע לרופא עם בעיה בקיבתו. לאחר ביצוע אבחנה נקבע כי המצב אינו פשוט ויש לטפל בו באמצעות ניתוח.
לפני הניתוח מקבל המטופל תרופות המסדירות את פעילותה של הקיבה, לאחר הניתוח משככי כאבים ותרופות ואף מוזמן לביצוע פיזיותרפיה, כדי לטפל בכאבים ולמנוע הידבקויות מהניתוח.

אותו מטופל קיבל טיפול מקיף העושה שימוש במגוון כלי טיפול (ניתוח, משככי כאב, פיזיותרפיה וכו‘) כדי להתאים את הטיפול והאפקט הרצוי לכל שלב בטיפול ולהתמודד עם בעיות שעולות במהלכו.

גם ברפואה הסינית, ע“מ להשיג אפקט טיפולי מרבי, יש לשלב בין כלי טיפול שונים כדי לגשת לטיפול בבעיה מכיוונים ובצורות שונות.
בסין, טיפול בדיקור ניתן בעיקר למצבים נוירולוגים (שיקום משבץ, שיתוקים, פרקינסון וכו‘) בהם הוא מהווה את כלי הטיפול העיקרי וצמחי המרפא משלימים אותו בעוד שלרוב המצבים הרפואיים האחרים, באופן גורף, צמחי המרפא מהווים את כלי הטיפול העיקרי והדיקור, הטווינא, כוסות הרוח או הכלים האחרים משלימים אותם
שימוש בכלי טיפולי אחד יכול בהחלט לסייע בפתרון הבעיה אך פעמים רבות הוא עלול להוות מגבלה.
לכל כלי טיפול יתרונות וחסרונות ושילובם ביחד יוצר טיפול מדויק ומותאם יותר לבעיה ולמטופל.
הטיפול בדיקור למשל, נחשב לטיפול עדין ומווסת. האפקט בטיפול זה הדרגתי, מצטבר, נטול תופעות לוואי ובעל יעילות גבוהה כטיפול מתמשך, תחזוקתי או מידי.
צמחי המרפא לעומת זאת מאפשרים למטופל לקיחה יומיומית ובכך בעצם טיפול יומיומי בעל אפקט חזק ומדויק שמושג באמצעות התאמת פורמולת (הרכב) הצמחים למטופל באופן אישי עפ“י בעייתו והמנגנונים הגופניים המאפיינים אותה.
למרות השילוב בכלי הטיפול שניתן ברפואה הקונבנציונלית, יש נטייה פעמים רבות להסתמך על כלי טיפול בודד ברפואה הסינית - רק דיקור או רק צמחים.

בחירה בכלי טיפול אחד לעיתים עלולה להגביל את הטיפול שכן אין אפשרות להתאימו בצורה מדויקת לכל מצב ובעיה.

יתכן כי בשלב מסוים בטיפול, נחוץ יותר הדיקור או הטווינא, כוסות הרוח או המוקסה או לחילופין, הצמחים.

באם נבחר לא להשתמש בכל כלי הטיפול למרות הצורך בכך אנו עלולים לקבל טיפול ”מוחלש“ אשר מסוגל לייצר אפקט רק עד רמה מסוימת, או להשיג תוצאה בזמן ארוך יותר.

דומה הדבר ללקיחת תרופות נוגדות כאבים לדלקת בכתף ללא ביצוע של פיזיותרפיה למשל, באם יש צורך בכך.
התרופות יכולות להפחית את הכאב והדלקת אך עד רמה מסוימת, בסופו של דבר יש צורך פעמים רבות בביצוע מניפולציה מכאנית שמטרתה לשחרר את שרירי וגידי האזור ולמנוע את מקור הכאב.


ממש כמו בכל סוג רפואה אחר, ע"מ שהטיפול יהיה מדוייק ומוצלח, יש להתאים את כלי הטיפול לבעיה ולמטופל ולהעדיף שימוש מגוון בהם כדי להגביר את יעילות התהליך.

5) מניפולציה והשגת תחושה

בזמן לימודנו בסין נוכחנו לראות את ”מיומנות הדיקור“ אצל הרופאים הוותיקים בבתי החולים השונים. מטופלים שעברו אירוע מוחי, סובלים משיתוק בחצי גוף מגיעים יום יום לטיפול ומקבלים דיקור בנקודות רבות לאורך ולרוחב גופם. ברוב הנקודות עליהן עובד הרופא מושגת תחושה ייחודית ע“י גירוי המחט וסטימולציה בטכניקות שונות.

אותה תחושה יוצרת אצל המטופל המשותק תחושות זרם, נימול, חום, קור ועוד באזורים הפגועים ופעמים רבות, למרות השיתוק נדהמנו לראות את היד או הרגל זזות לפתע בעקבות הגירוי של המחט.

פעמים רבות אנו קוראים כתבות או שומעים אודות הדיקור הסיני, כיצד הוא מתואר לציבור ולקהל הרחב, למה הוא מושווה וכיצד הוא מוסבר.

הדיקור לרוב נתפס כטיפול לא כואב, הוליסטי, ”אנגרטי“, כזה שניתן לבצע גם סתם בשביל הכיף ממש כמו עיסוי או טיפול להרגעה.

הרפואה הסינית והדיקור בפרט נמנים עם מקצועות הרפואה המשלימה בה קיימות שיטות כמו רפלקסולוגיה, פרחי באך, עיסוי שוודי ועוד.
ואכן, כאשר מטופל או מטופלת מגיעים לטיפול, הצפייה היא, פעמים רבות, שהטיפול יהיה נעים, ”מפנק“, ”רוחני“ וכו‘.

אנו מציינים בכל פעם דבר חשוב לגבי הדיקור. בתוך צמד המילים רפואה - משלימה יש להשוות ולשייך את הדיקור ואת הרפואה הסינית יותר לצד ה“רפואה“ שבצמד מאשר לצד ה“משלים“ שבו.

הדיקור הסיני, למרות היותו טיפול עדין ביותר, בטוח מאוד ונטול תופעות לוואי, אינו טיפול נעים כמו עיסוי.
אין כוונה להכאיב כמובן או לגרום לאי נוחות אך יחד עם זאת הטיפול בדיקור הוא אכן טיפול מורגש ולרוב צריך להיות כזה.
החדרת המחט לרוב מלווה בתחושת עקיצה רגעית וקטנה וכאשר המחט בתוך הגוף, ע“מ לחזק את אפקט הדיקור יש להשיג בחלק מן המקרים תחושה ייחודית בנקודת הדיקור אשר אופיינית לטיפול וחשובה להצלחתו. 

הטיפול אם כך שונה מאוד מטיפולים ”נעימים“ אחרים אשר מטופלים מבצעים לשם תחזוקה או הנאה.
זוהי רפואה לכל דבר והשימוש בכלי הטיפול בה נעשה ע“מ לטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות שונות.
באם משווים את הטיפול ל“משלימה“, אזי כמובן שהוא אינו נעים או מוזר קצת אך באם משווים אותו ל“צד הנכון“ בצמד המילים, ל“רפואה“, אז כמובן שבהשוואה לניתוח או לקיחה ממושכת של תרופות הוא אינו מאיים ואף עדין במיוחד.

נציין שוב כי למרות עניין התחושה, אין זה אומר כי טיפול בדיקור צריך להיות כואב או לא נעים.
מדובר בטיפול רגיש מאוד ובטוח.
מטופלים רבים אינם מרגישים כמעט את החדרת המחט, לומדים ליהנות מתחושות הדיקור השונות ולאחר מכן אף נרדמים במהלך הטיפול כאשר המחטים מונחות ומבצעות עבודתן.

אין צורך לחשוש מהטיפול, רק להבינו בצורה טובה יותר ע“מ לאפשר ביצוע גירוי והשגת תחושה במהלכו ובכך להשיג אפקט טיפולי מהיר וטוב יותר.


6) צוות רפואי ומעקב

מטופל אשר שהה בטיול בדרום אפריקה ולקה בדלקת קרום המוח, אובחן וקיבל טיפול. לאחר מכן הוטס בחזרה לארץ להמשך טיפול בבתי החולים כאן. 

בהתייעצות עם קרוב משפחה אשר מנהל מחלקה בבית חולים  מפורסם בניו יורק הוחלט לשנות את הטיפול האנטיביוטי שקיבל לטיפול תרופתי אחר וגם לגבי האבחנה של דלקת קרום המוח, כפי שאובחנה בטיול, היו לרופא השגות.

אנו רואים כאן תיאום בין 3 רופאים המצויים במקומות שונים בעולם, רחוקים מאוד אחד מהשני אך עדיין יכולים לשתף פעולה ולהתייעץ.
הם יכולים לעשות זאת בזכות מעקב רפואי מדויק הכולל את כל פרטי המטופל, פרטי המחלה ודרך האבחנה והבדיקות השונות.

שני אלמנטים מהותיים בכל טיפול רפואי באשר הוא הינם צוות רפואי אשר עובד בשיתוף פעולה, בסיוע וייעוץ הדדי ובנוסף, מעקב רפואי אשר נחוץ והכרחי כדי לשמור על תהליך טיפולי מוגדר ולמקם את המטופל ומצב בעיותיו בכל שלב בטיפול.

כיוון שהטיפול הסיני הוא בבסיסו תהליך, קל מאוד לאבד את האינטנסיביות וההתמדה בו לאורך הדרך.
כיוון שיש להתמיד בתהליך לאורך זמן ע“מ לבחון שיפור ולהשיג אפקט, יש ללוות את המטופל באופן צמוד במהלכו, לבצע חיתוכי מצב תכופים ולהתעדכן בשינויים קטנים המעידים על כיוון הטיפול.

המעקב הטיפולי הוא קריטי להצלחת הטיפול.
למטפל חשוב להתעדכן תכופות במצב המטופל ע“מ להתאים בכל עת את הטיפול מחדש ככל שהטיפול מתקדם.
כאשר הטיפול מתבצע בתדירות נמוכה או כאשר התהליך הטיפולי אינו צמוד מספיק, המצב עלול ”להתמסמס“ ולא ניתן להבחין בשינויים לאורך הטיפול.

כיוון שהטיפול הסיני שואף להציב תהליך הדרגתי ומתון בו נבחנים שינויים לאורך הדרך ודרכם ניתן לאבחן מחדש את המצב, להבין טוב יותר את הבעיה ולהתאים את הטיפול בצורה טובה יותר, פספוס של סימנים אלו, שינויים אלו, עלול לגרום לטיפול להיות פחות מדויק לפגוע ביכולתו לעזור ובכך לפגוע ביעילותו.

באשר לצוות הרפואי, כאשר מטופל מגיע לטיפול אצל רופא, אותו רופא מעיין בהיסטוריה הרפואית שלו, בפרטי האבחנות הקודמות שבוצעו לו, בחוות דעתם של עמיתיו. הוא יכול להתייעץ עם רופאים אחרים על המקרה ולקבל החלטה מבוססת יותר.

בתחום הסיני, המטפלים לרוב עובדים לבד. כיוון שתשתית הטיפול עודנה צעירה, מטופל המגיע לקליניקה מתחיל בעצם מאפס, גם אם ביצע טיפולים בעבר.
כיום יכול המטפל להתייעץ עם עמיתים באמצעות פורומים שונים ומפגשי מטפלים אך גם עניין זה אינו מפותח דיו עדיין והטיפול פעמים רבות מתבסס על יכולותיו של המטפל והידע שצבר.

בבתי החולים בסין לעומת זאת, קיים צוות רפואי שלם המלווה את הרופא במהלך יום הטיפולים. אסיסטנטים, סטודנטים ורופאים נוספים שעובדים באותה מחלקה משמשים צוות תומך המסייע לרופא לקבל חוות דעת נוספת בבואו לטפל במטופליו.


לסיכום
בתמונה - בית חולים לרפואה סינית מסורתית
בעיקר טיאנג'ין שליד בייג'ינג.
הטיפול הסיני, למרות היותו טיפול מוכר וזמין כיום עדיין אינו מובן לחלוטין ומוצג פעמים רבות בצורה שגויה היוצרת ציפיות לא נכונות לגביו ותפיסה שלו כמשהו לא מובן ואף מיסטי.

יש לזכור כי זהו טיפול מבוסס מאוד, נחקר ובעל יכולות טובות לסייע במצבים ובעיות רפואיות רבות אך ככל טיפול רפואי אחר, יש לבצעו בצורה נכונה תוך הקפדה על דגשיו השונים.
תדירות הטיפול היא קריטית, ביסוס הטיפול על אבחנה מקיפה ונכונה, התאמת כלי טיפול לבעיה ולמטופל, טכניקה נכונה ומעקב רפואי הם רק חלק מן הדגשים החשובים עליהם יש להקפיד כדי שהטיפול יצלח.

כמו כל טיפול רפואי אחר, חשוב להבין כי אין 100%. יש נסיון להשפיע על מערכות הגוף השונות, לאזן ולווסת את התפקוד ולטפל במחלה.
יש צורך לבצע תיאום ציפיות ברור והגיוני לגבי הטיפול, להבין כי לא מדובר על קסם וכי יש לבחון אותו לאורך תקופה מסויימת כדי להבין האם הוא אפקטיבי או לא. 

כיוון שטיפול זה אינו מוכר דיו במערב ובארץ, יש לעיתים צפיות מוגזמות ושגויות ממנו, לעיתים אף יותר מכל טיפול רפואי אחר. יש לזכור כי מדובר על טיפול פשוט, עדין מאוד אשר עובד בהדרגה לאורך זמן ושואף להחזיר אט אט את המצב הבעייתי לקדמותו, לא לטפל רק בתסמין אלא לווסת את המערכת אשר פגיעה בה (לרוב פגיעה כרונית של חודשים או שנים) גרמה לו. תהליך זה דורש זמן והתמדה אך בסופו ניתן פעמים רבות לראות תוצאות יפות שנשארות לאורך זמן.

יש להבין כיצד עובד הטיפול, במה הוא יכול לעזור ומתי וכמובן, מתי הוא מוגבל ואינו יכול לסייע או לפתור לחלוטין בעיה.

אנו מזמינים אתכם לשאול שאלות, לחקור, להבין יותר ולהתעניין בסוג טיפול זה.
כך נוכל לשפר את ההבנה לגביו, להבין את יכולותיו ולטפל בצורה מיטבית.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה