ארכיון הבלוג

יום שישי, 20 ביוני 2014

דיקור להרזיה – איך זה עובד? וגם, 8 טיפים שיעזרו לכם לשמור על המשקל.

פרוטוקול דיקור בטן

דיקור להרזיה

לקראת הקיץ מתחילה בד"כ בהלת בגדי הים.ניסיונות הרזיה ודיאטות מתחילים חדשות לבקרים ובעיקר לבקרים ("...ממחר בבוקר דיאטה!!") ושיטות רבות עולות לדיון - מי מציעה את הפתרון הטוב ביותר.

שיטות הרזיה שונות עובדות על מנגנונים שונים, חלקם גופניים וחלקם נפשיים, על מנת לסייע למטופל בתהליך הארוך והקשה של צמצום ההיקף והירידה במשקל.

חלקן שמות לעצמן כמטרה בדיוק את זה - הירידה במשקל המטופל וחלקן עוסקות בגישה כוללת יותר המתייחסת לשיפור המצב הבריאותי ושינוי התפיסה לגבי אורח החיים.

במאמר זה נסקור שיטת טיפול אחת שצברה פופולאריות רבה בשנים האחרונות ובה גם אנו עוסקים כבר מספר שנים בין התחומים בהם אנו מטפלים כאן במרכז "רפואה סינית בקהילה" והיא שיטת "הדיקור להרזיה".
בסיום המאמר ניתן לקרוא מעט על "פרויקט ההרזיה הקהילתי" שמבוצע בקליניקה.

דיקור להרזיה כפי שיוסבר במאמר הוא שם כולל לשימוש במגוון שיטות אבחון וטיפול מסורתיות שקיימות כבר מספר אלפי שנים ומתורגלות יום יום בסין ובעולם.
שיטות אלו להרזיה מהוות נדבך אחד של הרפואה הסינית המסורתית אשר מהווה מודל יעיל להסתכלות רפואית, אבחון וטיפול במחלות.


קצת היסטוריה מקורותיה של הרפואה הסינית הקדומה ניתנים לאיתור 5000 שנים ויותר לאחור.
השימוש באש בתקופה הקדומה פעל ככלי רפואי לטיפול
בכאבים ובעיות שונות ומהווה את הבסיס לשימוש
במוקסה הסינית (רפואה אש).1

חוקרים מסוימים מראים שרידים של קיום רפואה זו אפילו 8000 שנים אחורה בתקופה קדומה מאוד.
בתקופה זו, כאשר האדם היה חשוף לאיתני הטבע, התפתח צורך בטיפול רפואי מיידי ופשוט.
כך, ע"י ניסוי וטעייה בשילוב עם צפייה במחזוריות הטבע התפתחה אט אט מערכת רפואית בסיסית שהצליחה להקל ולרפא מצבים ומחלות בהם נתקל האדם.

עם השנים התפתחה רפואה זו ונשענה יותר ויותר על מחקר אמפירי – בוצעו ניסויים ותועדו מקרים רבים על מנת לבנות בסיס תיאורטי ולאפשר למידה מתודית יותר של הרפואה.
על בסיס הניסיון הקליני הרב שהצטבר התפתחו להם מודלים תיאורטיים אשר מסבירים תופעות רחבות יותר ומאפשרים ניתוח ופירוק מדויק של כל מחלה לתבניות פשוטות יותר בהן ניתן לטפל באמצעות כלי הטיפול השונים.

לאורך השנים הרפואה הסינית עברה אבולוציה ודאגה תמיד להתאים את עצמה למצבים חדשים ולסביבה חדשה בה היא מתורגלת.
הרפואה הסינית מהווה בעצם "קוד פתוח" אשר על בסיס ההבנה הבסיסית שלו ניתן לשנותו ולהתאימו בצורה יעילה, לפתח מודלים והבנות חדשות ולהשתמש בהם על מנת להתמודד עם מצבי מחלה שונים.

הרפואה הסינית כיום


כיום, הרפואה הסינית המסורתית קיימת בסין  בתוך בתי חולים גדולים לרפואה מסורתית.
בבתי חולים אלו נעשה שימוש משולב בדרכים מודרניות לאבחון וטיפול כגון סריקות MRI, CT, צילומי רנטגן, שימוש בתרופות מסוימות וכו' לצד השימוש המסורתי בכלי הטיפול והאבחון של הרפואה הסינית
לצד התבוננות בתצלום MRI של המוח יבדוק הרופא את הדופק ואת הלשון עפ"י האבחון הסיני ויחליט על דרך הטיפול הטובה והמדויקת ביותר ולצד הקרנות וטיפול כימותרפי לסרטן ישתמשו הרופאים בתרכובות צמחי מרפא סינים ובדיקור הסיני אשר יחזקו את הגוף, ישפרו את המדדים ה"מערביים" לתפקוד מערכת החיסון ויטפלו בתופעות לוואי של הטיפולים (בחילות, צרבות, בעיות עיכול קשות, בעיות שינה וכו').

במקרים מסוימים, תהיה הרפואה הסינית המסורתית טיפול הבחירה המוביל כמו במקרים של שבץ בהם עיקר הטיפול מתבסס על שימוש בדיקור הסיני, צמחי המרפא ושיטות עיסוי שונות שמביאות לשיפור משמעותי בתפקוד המטופל ובשיקומו.

הרזיה בסין


עקב הכניסה המהירה והחזקה של תרבות המערב לסין, נושא השמנת היתר הוא מהנושאים המטרידים ביותר כיום בסין.
שינוי אורח החיים, צריכה מוגברת של מזון מהיר ומתועש והמעטה בפעילות גופנית גורמים לעלייה חדה בכמות מקרי השמנת היתר וסיבוכים רפואיים נלווים לה.
בסין כיום מבוצעים מידי יום עשרות ומאות אלפי טיפולים להרזיה בבתי החולים השונים בסין.
הטיפול משלב דיקור, עיסוי, צמחי מרפא, התאמה תזונתית ופעילות גופנית מותאמת לכל מטופל.
במקומות רבים קיימים אף בתי חולים מיוחדים המוקדשים רק לטיפול בהשמנת יתר אליהם מגיעים אנשים הסובלים ממצבים קיצוניים של השמנת יתר חולנית
שם אגב קיימות גם מחלקות אישפוז לטיפול בהשמנה וכל מטופל עובר תהליך מקיף במיוחד בתקופת שהותו בביה"ח.
נושא הטיפול בהשמנת יתר באמצעות הרפואה הסינית המסורתית נחקר רבות בסין ומחקרים חדשים מתפרסמים בתדירות גבוהה.

מה בין דיאטה להרזיה?


המונח המקורי – דיאטה – מתייחס למשטר תזונה מסוים בו נוקט האדם על מנת לקיים את עצמו.
כיום מונח זה מקושר לתהליך מתון יותר או פחות של הורדה במשקל, לרוב לצרכים אסתטיים ובריאותיים.
ברפואה הסינית קיימת התייחסות רבה לאורח חייו של המטופל כגורם משמעותי משפיע על בריאותו או חוליו ולכן ההתייחסות למונח דיאטה היא עפ"י משמעותו המקורית – אורח חיים תזונתי.
עפ"י הרפואה הסינית, אדם אשר מצוי בעודף משקל או בתת משקל מצוי בחוסר איזון מסוים עם סביבתו – משהו בגופו אינו מצליח להתמודד בצורה אידיאלית עם הסביבה.
הגוף אינו מצליח להתמודד עם המזון אותו הוא  מקבל, לפרקו ולהפיצו לצורך הזנה תוך היפטרות מן הפסולת.

לחוסר איזון זה שני מקורות אפשריים:
1) הגוף חלש יתכן והמקור הוא הגוף עצמו – חילוף חומרים ירוד, גיל מבוגר, בעיה פיזית לבצע פעילות גופנית, גנטיקה וכו'.
2) ה"סביבה" חזקה - יתכן והמקור נובע ממה שנכנס לגוף – מזון שומני רב מידי, ישיבה רבה מידי בעבודה, מתח נפשי וכו'.


ניתן לראות אם כן כי גוף חלש מידי או סביבה חזקה מדי גורמים לחוסר איזון במשוואה הפשוטה של "מה נכנס אל מול מה יוצא"

כך או כך, מטרת הטיפול ברפואה סינית אם כן היא לעזור לאדם ששואף לאיזון (באם הוא בעודף משקל או רזה מידי) ליצור אורח חיים חדש מהבחינה התזונתית ולהקל ככל שניתן על המעבר בין אורח החיים הנוכחי אל החדש והבריא יותר.

כיצד מביאים לאיזון


חוסר איזון נובע כאמור מבעיה בהתאמה בין הפרט לסביבה.
ע"מ להביא לאיזון יש לשנות את שני חלקי המשוואה הזו
יש לבצע שינויים באדם עצמו – לחזק מערכות שסובלות מתפקוד ירוד, למתן מערכות אחרות שפועלות בעודף או בעצם, לשפר את חילוף החומרים, לסייע בויסות תחושת התיאבון וחיזוק היכולת להתמודד איתה, להקנות תחושה כללית טובה יותר ולטפל בבעיות נלוות המוסיפות קושי על התהליך (כאב, עייפות, אלרגיות, בעיות עיכול וכו).
ובמקביליש לבצע את השינויים גם בסביבה – שינוי תזונתי, שינוי בהרגלי האכילה, ביצוע פעילות גופנית, הורדת מתח, קביעת לו"ז מוגדר למטלות מסוימות וכו'.

מהו דיקור להרזיה

דיקור, מושג מוכר כיום לציבור הרחב ולכן משתמשים בו כדי לתת כותרת קליטה לתהליך ההרזיה באמצעות הרפואה הסינית.

בפועל, בד"כ כאשר מדברים על "דיקור להרזיה" מתייחסים להליך טיפולי רחב יותר ומקיף בהרבה הכולל שימוש בו זמנית במספר כלי טיפול חוץ מהדיקור הסיני המוכר.
מטרת ההליך היא שינוי הדרגתי ומאוזן של ירידה במשקל ובהיקף תוך חיזוק תפקודה של מערכת העיכול ומערכות אחרות בגוף באמצעות הרפואה הסינית המסורתית.

פעמים רבות נעשה, מלבד הדיקור בנק' הגוף השונות, שימוש בעיסוי לבטן, צמחי מרפא, כוסות רוח, גירוי נק' אוזן וכמובן – התאמת תפריט תזונתי למטופל ע"מ שידע מה רצוי שיאכל, כמויות וזמני אכילה מדויקים כדי שיוכל להשיל ממשקלו במהירות ובקלות.

הדיקור מבוצע על ידי מחטים דקות וחד פעמיות בנק' מיוחדות אשר להן השפעה רפואית סינית על הגוף.
בד"כ מספר רב של נקודות דיקור תידקרנה באזורי ההשמנה העיקריים – הבטן והירכיים.
הטיפול אינו כואב ומלבד תחושות עדינות של צביטה או נימול קל למספר שניות, לעיתים אף אינו מורגש כלל.

מטרות הטיפול הן לסייע בויסות תחושת הרעב, לשפר את חילוף החומרים ותפקוד מערכת העיכול, להקנות תחושה חיונית וטובה יותר ולסייע בשריפת שומן מקומית באזורי הדיקור (צמצום היקפים).

איפה נכנס הדיקור?

כאשר אדם מעוניין לבצע שינוי באורח החיים התזונתי שלו על מנת להוריד במשקל עליו להתחשב במשוואה פשוטה
מה מכניסים כמות הקלוריות הנצרכת במהלך היום
מה מוציאים כמות הקלוריות שנשרפת לביצוע פעילויות שונות.

כשמורידים את הצד האחד (מה שמכניסים) ע"י שינוי תזונתי וכשמעלים את הצד השני (מה שמוציאים) ע"י פעילות גופנית, עולים תסמינים שונים שעלולים להקשות על התהליך - רעב, עייפות, חוסר חיוניות וכו'. 

הדיקור והטיפול הסיני באופן כללי נכנסים בין שני אגפי המשוואה.


מטרת הדיקור היא ליצור מצב בו צריכת הקלוריות תופחת מחד ללא תופעות נלוות בלתי רצויות (תחושת רעב, דחף למתוק, עייפות, חוסר שקט וכו').
ומאידך, לסייע בהסדרת פעילות מערכת העיכול ושיפור חילוף החומרים כדי שמזון שנכנס לגוף יעוכל בצורה טובה יותר וינוצל בצורה מרבית, קרי, ייאגר פחות ברקמות השומן.

כיצד מבוצע הטיפול

קיימים פרוטוקולי טיפול רבים להרזיה באמצעות הרפואה הסינית.
פרוטוקול הטיפול שמבוצע במרכז "רפואה סינית בקהילה" משלב בין תפריט תזונתי אישי, המלצות ספציפיות לפעילות גופנית, דיקור בנק' גוף, כוסות רוח ושימוש בנק' אוזן.
כל זאת בליווי והדרכה צמודה של צוות הקליניקה.

כל מטופל אשר מגיע במטרה להוריד במשקל עובר תהליך אבחון מקיף עפ"י הרפואה הסינית.
על סמך אבחנה זו נבנית תוכנית טיפולים אינדיווידואלית המשלבת בין פרוטוקול הדיקור המוצלח של הקליניקה לבין נק' דיקור אישיות שיבחרו בהתאם למצב של כל מטופל.
בנוסף, לאחר שימלא כל מטופל דף מעקב תזונתי בו ירשום מה הוא אוכל במהלך השבוע, ייבנה לו תפריט אישי שמבוסס על האבחנה המבדלת אותה עבר במקביל למדד הקלורי.
כך ייווצר מצב בו כל מטופל יאכל את המזון המתאים לו ביותר בריאותית, עפ"י הרפואה הסינית.
במקביל, תיבנה לכל מטופל בהנחיית צוות הקליניקה, תוכנית אימונים אישית בה יפורט סוג הפעילות הגופנית המומלצת לו, משך זמן לביצוע וקצב וזאת בשיתוף איתו ועפ"י העדפותיו.

8 טיפים שיעזרו לכם לשמור על משקל תקין

עפ"י הרפואה הסינית, מערכת העיכול מדומה למערכת בה יש "אש" אשר תפקידה לבשל ולעכל את המזון.
זהו כמובן דימוי ציורי אך הוא עוזר להבין מה רצוי ולא רצוי להכניס לגוף
.
מאכלים קרים מידי, נאים, טריים מידי וכו' יצמצמו את האש ובכך יגרמו לייצור של תוצרי לוואי ואגירת שומן בעוד שמאכלים חמים מידי, חריפים וכו' יגרמו לליבוי של האש ולתופעות של חום בגוף (פנים אדומים, צמא, עליית לחץ דם וכו')

יש לציין כי ברפואה הסינית יש לאכול "מכל 5 הטעמים בכל ארוחה" – ז"א צריכה של סוגים רבים של מזונות (ירקות, פירות, בשר, קטניות, דגנים וכו').
המצב הפתולוגי מתחיל כאשר ישנה הפרזה בצריכת סוג מסוים של מזון.
לכן, כל האמור מטה מציין המלצה לאורח חיים ואינו מתייחס ל"מעידה" חד פעמית או "חטא קטן" פעם ב...

עשרים וארבע שבע 

ברפואה הסינית נהוג להתייחס ל 3 ארוחות מרכזיות ביום – ארוחת הבוקר, צהריים וערב.
נאמר כי יש להקפיד לאכול "ארוחת בוקר של קיסר, ארוחת צהריים של נסיך וארוחת ערב של משרת" על מנת לשמור על בריאות תקינה.
משפט זה מראה את חשיבותה של ארוחת הבוקר המלאה לתפקוד יומי תקין ואת החשיבות של המעטת המזון לקראת הערב ע"מ להכין את הגוף לרגיעה.

נא לשמור על הסדר!


הקפדה על מספר קבוע של ארוחות ביום בשעות קבועות היא קריטית ליכולת הגוף לשמור ואף להוריד במשקל
פעמים רבות, אנשים אשר מעוניינים להוריד ממשקלם מדלגים על ארוחות או מצמצמים משמעותית את הכמות בכל ארוחה. מצב זה גורם לכך שהגוף נכנס למצב של "סטרס" – הוא חש כי אין לו מספיק אנרגיה כדי לתחזק את כל המערכות ולכן הוא מתחיל לצמצם פעילות של מערכות שונות בגוף, בכך הוא גם מוריד את חילוף החומרים כיוון שאינו יכול "לבנות" על כך שיכנס מזון נוסף בקרוב. כאשר אדם זה סיים את משטר הצום הוא מתחיל לאכול רגיל (לעיתים אף יותר כיוון שכעת הוא רזה קצת). כעת הגוף מקבל כמות גדולה בהרבה באופן יחסי מהיכולת שלו לעבד עקב חילוף חומרים ירוד ולכן הוא אוגר את המזון ברקמות השומן והמשקל העודף עולה במהירות בחזרה. חשוב להקפיד על אכילה מסודרת של 3 – 5 ארוחות ביום בזמנים קבועים ובכמויות קבועות.

לאן יוצאים הלילה
עפ"י הרפואה הסינית, הלילה הוא הזמן בו תוצרי פעילויות היום השונות מתכנסות פנימה ומחדשות את תמציות הגוף ע"מ להכין אותו לפעולה ביום שלמחרת.
מערכת העיכול אינה פעילה בלילה
אכילה בשעה מאוחרת בלילה תגרום להפעלה מאולצת של מערכת העיכול ולהתמרה לא יעילה של המזון, דבר שעפ"י הרפואה הסינית גורם ליצור תוצרי לוואי ולהשמנה.מה מתבשל פה


עפ"י הרפואה הסינית, מערכת העיכול מדומה למערכת בה יש "אש" אשר תפקידה לבשל ולעכל את המזון. זהו כמובן דימוי ציורי אך הוא עוזר להבין מה רצוי ולא רצוי להכניס לגוף.
הכנסה של מאכלים נאים, טריים, לא מבושלים, בעלי טמפרטורה קרה גורמים ל"כיבוי" של אותה "אש" ולכן גורמים לפעילות לא אידיאלית של מערכת העיכול ולאגירת עודפים.
אפילו מאכלים שנחשבים ל"בריאים" כגון סלטים או פירות נחשבים ברפואה הסינית לבעלי טמפרטורה קרה ולכן יש לאוכלם אך במידה מועטת או להעבירם תהליך בישול מסויים.
יש להקפיד לאכול מזון מבושל, מאודה או מוקפץ קלות בעל טמפרטורה חמימה.

מי שותה מה


בהמשך לסעיף הקודם, שתייה של מיצים טבעיים, משקאות מוגזים ומתוקים, משקאות קרים באופן כללי, בירה וכו' אינם מומלצים כיוון שמשקאות אלו הם בעלי טמפרטורה קרה מאוד והם פוגעים ב"אש העיכול". בנוסף, שתייה במהלך הארוחה פוגע בתפקוד מערכת העיכול ו"מנמיך את האש" ולכן רצוי להימנע מכך.
ניתן עם זאת לשתות עם האוכל סוגי תה שונים כגון תה ירוק אשר נחשבים ל"מעודדי עיכול" בזכות טמפרטורת המים שבהם והטעם העדין (ביחס למשקאות קלים).

שומנים שומנים שומנים 


מזון שומני ומטוגן גורם להכבדה על מערכת העיכול ובכך ליצור תוצרי לוואי  והשמנה. 

בנוסף, הפרזה בטעם המתוק יגרום לתוצאה דומה.

אל תתעצל/י, תתעמל/י  


פעילות גופנית ידועה כמסייעת להגביר שריפת הקלוריות היומית. בנוסף, פעילות גופנית תורמת להעלאת הכושר הגופני, שיפור התחושה הכללית, הקניית תחושת ערנות ורעננות, שינה טובה יותר ועוד.


פעילות גופנית קבועה נחשבת ברפואה הסינית למחזקת ישירות את מערכת העיכול ועל כן, ביצוע פעילות גופנית מתונה במסגרת קבועה יתרום רבות לשמירה ואף הורדה במשקל.
הליכה של שעה פעמיים שלוש בשבוע יכולה לעשות את השינוי!

באיזה קצב ללכת


הליכה בקצב שמאפשר לקיים שיחה אך מקשה על קיום שיחה הוא קצב טוב
אם אפשר לנהל שיחה בלי בעיה תוך כדי הפעילות הקצב נמוך מידי ואינו מתאים, יש להגביר.
אם אי אפשר לנהל שיחה בכלל, הקצב גבוה מידי ויש לצמצם את עצימות הפעילות.


יש לכם שאלות לגבי דיקור להרזיה? רוצים לדעת מה זה יכול לעשות עבורכם וכיצד זה עובדמזמינים אתכם לשאול אותנו במייל sinitbakehila@gmail.com או בטלפון 048242303ולהתעניין בפרוייקטים הקרובים שלנו להרזיה.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה