ארכיון הבלוג

יום חמישי, 30 באוקטובר 2014

שיתוק פנים - פציאליס - המצב "על הפנים"


שיתוק פנים - פציאליס - המצב "על הפנים"

הוא קורה בבת אחת, לא צפוי ועלול לפגוע בכל גיל - ילדים ומבוגרים כאחד.
באחוז גדול מהמקרים הוא עובר מעצמו ללא פגיעה כרונית או עם פגיעה מועטה לאחר מספר שבועות או חודשים אך במקרים מסויימים, לאחר שיפור קל הוא נשאר קבוע ואינו עובר לאורך השנים. 
אנו מדברים כמובן על הפציאליס - שיתוק פנים אשר תוקף פתאום ובבת אחת גורם לפגיעה משמעותית באורח ובאיכות החיים.

במאמר זה נרחיב מעט על אותו שיתוק פנים - פציאליס, נסביר מה מקורו וכיצד מתייחסים אליו ברפואה הסינית המסורתית. נספר גם כיצד מתבצע הטיפול בו ומדוע נחשב הדיקור לכלי יעיל כל כך בטיפול בו.

בסוף המאמר צירפנו רשימת כללים חשובה העוסקת במה יש לעשות במצב של פציאליס, אותה יש לשנן ולזכור. 


בעוד שפעמים רבות אנו מזכירים כי הדיקור הסיני, אותו כלי טיפול אשר הפך לסמלה של הרפואה הסינית במערב הינו טיפול משני בבתי החולים בסין וכי צמחי המרפא נחשבים לכלי הטיפול העיקרי, הרי שלבעיה מסוג זה אשר מאופיינת בפגיעה עצבית, הדיקור הסיני נחשב לכלי הטיפול העיקרי ובאמצעותו ניתן לשפר את המצב, לזרז את קצב ההחלמה והשיקום הטבעיים ולטפל בתסמינים נילווים.

אז מה זה פציאליס?

פציאליס או שיתוק פנים ע“ש בל הינה תופעה בה קיימת דלקת או פגיעה באחד מעצבי הפנים (עצב מספר 7) בצד אחד של הפנים.
פגיעה זו גורמת לירידה בתפקוד העצב ושיתוק ובכך לשלל תסמינים שונים שנובעים מהעדר תפקודיו. המפורסמים שבהם: 
* חוסר יכולת לחייך ולהרים את השפתיים בצד הפגוע.
* קושי לעצום את העין.
* פגיעה בהרמת הגבה ובהבעות הפנים בכלל.
* חוסר טעם ודמע בצד הפגוע ועוד.

כל אלו כאמור הינן פעולות אשר מבוצעות ע"י שרירי הפנים השונים המעוצבבים ע"י עצב זה.

הבעיה יכולה להיות מלווה בכאבים באזור הצוואר, מאחורי האוזן ובפנים עצמם.
פציאליס מגיע בד“כ בצורה פתאומית עקב טראומה מקומית, וירוס, חשיפה לתנאי מז“א קיצוניים, מתח נפשי חמור ומתמשך ועוד ואך לרוב עובר מעצמו לחלוטין או תוך השארה של לקות מסוימת תוך מספר שבועות - חודשים.

ניתן אם כן לומר כי למרות הפגיעה הברורה בעצב ובצד האחד של הפנים, בפועל ישנן 3 בעיות במחלה זו אליהן יש צורך להתייחס, 2 מהן נובעות מהדלקת ומהפגיעה העצבית ואחת הינה תוצר נילווה של הפגיעה.
1) תסמינים מקומיים נילווים - הדלקת והפגיעה העצבית גורמת לעיתים לכאבים באיזור האוזן, הלסת, המצח, הלחי וכיו"ב לאורך הצד הפגוע. על הטיפול לשאוף להפחית את הדלקת ולשכך את הכאבים הקיימים באיזור.
2) ניוון שרירי - הדלקת והפגיעה העצבית גורמים לכך שהשרירים המעוצבבים ע"י אותו עצב "ינותקו" מהתקשורת הרציפה עם מערכת העצבים, דבר שבתורו גורם להם להיחלש ולהתנוון. במצב רגיל, גם ללא פקודה עצבית להימתח או להרפות, התקשורת העצבית עם השריר מאפשרת לו לשמור על מתח קבוע מסוים. בהיעדר התקשורת העצבית, השריר, גם אם הוא עצמו תקין לחלוטין עד אותו רגע, יפתח בעייה משל עצמו ויתנוון.
3) עומס על הצד הנגדי - השיתוק בצד הפגוע של הפנים גורם לחוסר איזון ולעומס על הצד הבריא, דבר שלאורך זמן עלול לפגוע (כבכל מקרה עומס גופני אחר) גם בצד הבריא ולייצר כאבים או בעיות אחרות.

הפרדוקס הויזואלי

בתמונה - ניתן לראות שיתוק פנים בצד הימני.
הצד השמאלי הבריא עם זאת נראה אחר ושונה.

בתמונה שמשמאל ניתן לראות פציאליס בצד ימין כאשר המטופלת מנסה לחייך.
למראית עין, הצד הפגוע, הימני, בפציאליס יכול להראות תקין ונורמלי לחלוטין. 
הפנים רגועות וחתומות ואין סימן בולט לפגיעה. כאשר מבקשים מן המטופל לחייך או להרים גבות, אז הצד הבריא דווקא, ולא החולה, נראה מוזר. 

בצד הבריא, השמאלי,  נראה פעילות אשר תיראה מוזרה ביחס לצד הפגוע אשר נראה קפוא, "רגוע" ושקט. החיוך עקום ומתעוות הגבה מורמת וכל זאת בעוד הצד הפגוע רגוע.

קיים כאן פרדוקס מסויים כיוון שדווקא הצד הפגוע נראה תקין והצד הבריא נראה מוזר מעט.יש לזכור עם זאת כי בתופעת שיתוק מסוג זה, הביטויים הינם "ביטויי העדרות" ולא "ביטויי קיימות".
ז"א, למרות ההבעות המוזרות בצד הבריא, אלו הן הבעות תקינות לגמרי אשר היו נראות רגילות באם הצד הפגוע היה פועל גם כן ומאזן אותן. העדר היכולת לייצר הבעות פנים מצביעות על הפגיעה.


רפואה סינית - הפנים והגוף כמערכת אחת.

שמעתם פעם את המושג "הוליזם"? מה הוא אומר בעצם?
הוליזם, מלשון whole, שלם, הינו אחד מן העקרונות העומדים מאחורי ההבנה הסינית הרפואית. 
האדם, על סך מערכותיו השונות, מהווה מערכת אחת שלמה בה כל חלק קשור, משפיע ומושפע מחלק אחר.
בנוסף, האדם הינו חלק בלתי נפרד מן הסביבה בה הוא חי (אקלים, מזון וכו') ומן החברה בה הוא חי.
כל שינוי בסביבה יכול להשפיע על האדם ומנגד, כל שינוי גופני או נפשי פנימי יכול להשפיע על הסביבה.

אם לפשט, ניתן להבין מהמושג כי גוף האדם מחובר לעצמו. חלקיו השונים מהווים חלק ממערכת אחת הפועלת כיחידה. ניתן לראות עפ“י מודל זה את הגדרת הקשר למשל בין צד שמאל לצד ימין, בין החלק העליון לחלק התחתון, בין החלקים הקידמיים לאחוריים ובין הפנימי אל החיצון.
בעיה בצד ימין עלולה לגרום לבעיה בצד שמאל, פגיעה באיברים הפנימיים יכולה להתבטא ככאב באיזורים חיצוניים ולהפך, טיפול דרך החלק התחתון יכול לסייע לבעיות בחלק העליון וטיפול באיזור הבטן מסוגל להקל על בעיות גב.


בתמונה - ערוץ ה"לב" המקשר את
הזרת, האמה והזרוע אל מרכז החזה


כיצד הגוף "מחובר לעצמו" ? כיצד נשמרת התקשורת הגופנית?
הרפואה הסינית מגדירה מערכת של ערוצים לאורך ולרוחב הגוף. ערוצים אלו נקראים פעמים רבות בשם "מרידיאנים" או תעלות.

ערוצים אלו מחברים בין כל חלקי הגוף - הצד השמאלי אל הצד הימני, הצד העליון אל הצד התחתון, הצד הקדמי אל הצד האחורי וכמובן - החלקים הפנימיים (איברים פנימיים) אל החלקים החיצוניים של הגוף.
כל ערוץ נקרא ע"ש האיבר הפנימי המרכזי בו הוא עובר ואותו הוא מקשר וכך אנו רואים לאורך ולרוחב הגוף את ערוץ הקיבה, ערוץ הטחול, ערוץ הכליות, ערוץ הלב וכו'.תפקיד הערוצים כולל שלושה אספקטים חיוניים לתפקוד התקין של הגוף והנפש, למניעת מחלות ושמירה על הבריאות:

1) תקשורת - דרך ערוצי הגוף מתקיימת התקשורת בין החלקים השונים.מי מכם שהתנסה ברפואה הסינית בוודאי שאל את עצמו כיצד נקודה ברגל מסוגלת להשפיע על בעיות בעין, כיצד נקודה ביד יכולה לטפל בכאבי ראש.
המודל הערוצי מציג את הדרך של הגוף להיות מקושר ומחובר אל עצמו, בין כל חלקיו.
כך מחלה או פגיעה באזור אחד יכולה להוביל או להתבטא גם באזור אחר ומנגד, טיפול במקום אחד מסוגל לייצר ולעודד ריפוי גם באזור אחר.
2) הזנה - לערוצים השונים תפקיד חשוב של הזנת הרקמות השונות. הזנה במה? הרפואה הסינית מגדירה, בדומה למודל המערבי, חומרים שממוצים מהמזון וחמצן מהאוויר שאנו נושמים כחומרי הזנה לרקמות השונות. תפקיד הערוצים הוא לפזר חומרים אלו בצורה יעילה בתוך חלקי הגוף השונים ובנוסף, לווסת הזנה זו עפ"י דרישה.
כך אם נבצע פתאום פעילות גופנית עצימה, הדרישה לחומרים מזינים ברקמות מסוימות תעלה ועל הערוצים להיות מסוגלים לבצע את ההתאמות הנדרשות כדי לספק את החומרים השונים בזמן אמת.
במצב של פגיעה או מחלה אנו מתקשים לספק חומרים מזינים אל רקמות שונות או לווסת את הגעתם בזמנים בהם הם נחוצים יותר וכך מתעוררים תסמינים שונים (כאב, חולשה, תפקוד לקוי וכו').
3) החזקה במקום והגדרה - ערוצי הגוף השונים אחראיים על החזקה תקינה של אברי הגוף, שרירים, עצמות ורקמות במקומן.
בנוסף, הערוצים מגדירים ומפרידים בין הרקמות השונות.
פגיעה או מחלה עלולה לגרום לניוון שרירי, צניחת איברים, הידבקויות בין רקמות וכו'.

ניתן בעצם להקביל את תפקוד הערוצים הסינים לשילוב בין 3 מערכות פיזיולוגיות המוכרות לנו - 

מערכת העצבים - האחראית על תקשורת בין חלקי הגוף השונים
מערכת כלי הדם - האחראית על הזנה ופינוי פסולת מחלקי הגוף השונים ואשר תפקודה משתנה בהתאם לדרישות הגוף (הרחבת כלי דם לשרירים וצמצום כלי דם לאיברים פנימיים בזמן פעילות פיזית עצימה למשל).
בתוך כך ניתן לכלול גם את הנוזל הבין תאי אליו  מגיעים החומרים ממערכת הדם וממנו הם עוברים אל תוך התאים.
רקמת החיבור - האחראית לחבר ולהחזיק את חלקי הגוף השונים במקומם.

שלוש המערכות הללו משתלבות למערכת סינית אחת והיא הערוצים - מרידיאנים.

באמצעות התקשורת הכלל גופנית הערוצית שהודגמה כאן, נקשרים הפנים עפ"י הרפואה הסינית אל כל חלקי הגוף ומבטאים את החוסן והחיוניות של מערכות הגוף השונות. פעמים רבות בחולשה או פגיעה באחת מן המערכות נראה תסמינים באיזור הפנים.
כך למשל בתזונה לא תקינה המייצרת פעילות עודפת בקיבה עלולה לגרום לאקנה ולאפטות. מצבים רגשיים קשים יכולים ליצור פצעים בלשון ועוד.
הפנים נחשבים למראה של הגוף. 
על כך מתבסס בחלקו גם הדיקור הקוסמטי, אותו טיפול סיני אשר נעשה פעמים רבות בארץ ובמערב לצורך הצערת עור הפנים וטיפול בנזקי הגיל השונים. 
הדיקור הקוסמטי, למרות שנעשה באיזור הפנים כחלק מהטיפול, מתבסס גם על דיקור באיזורי הגוף השונים ואף על מתן פורמולות צמחי מרפא לויסות מערכתי מתוך עיקרון זה בדיוק - גוף בריא - פנים בריאות. 

מחלות ברפואה הסינית - כיצד נוצר פציאליס

התקשורת הערוצית עליה הרחבנו בסעיפים הקודמים מהווה את הבסיס להבנה הרפואית הסינית את הפיזיולוגיה של האדם.
שמירה על תקשורת תקינה ואיזון בין חלקי הגוף השונים תוביל לבריאות ולחוסן בעוד שפגיעה באותה תקשורת ערוצית הינה הגורם הבסיסי ליצירת מחלה בגוף.
ניתן להבחין בין מחלות בהן נפגע האספקט ה“מזין“ של התקשורת, לבין מחלות של האספקט ה“מקשר“ והאספקט האחראי על ההחזקה התקינה.
בקליניקה נראה לרוב עם זאת מחלות משולבות בהן נפגעים מספר אספקטים במקביל.

ערוצי התקשורת כאמור מסתעפים לאורך ולרוחב כל הגוף אך כולם, ע"י קישורים אחד עם השני, מגיעים אל הפנים במטרה להעלות תמציות והזנה אל אזור הראש לצורך תפקוד פיזי / קוגניטיבי / נפשי תקין.

בתמונה - איור המציג את ערוצי התקשורת (מרידיאנים) שבפנים והנקודות שעליהם.
בפאציאליס, עפ"י המודל הרפואי הסיני, נאתר פגיעה בערוצים השונים אשר מובילה לתקשורת לקויה באזור הראש והפנים דבר המוביל לשיתוק שרירי ולכאב על רקע חסימת התקשורת.

גם עפ"י מודל זה, הגורם לבעיה הוא פעמים רבות חיצוני (חשיפה לגורם אקלימי קיצוני, טראומה וכו‘) אם כי קיים דגש רב גם למצב הגוף והנפש ברגע הפגיעה.
אורח חיים לקוי לאורך זמן עלול להחליש את הגוף ובכך להוביל לפגיעות וחולשה אל מול הסביבה החיצונית, דבר שבתורו עלול לייצר מחלות ופגיעות (כגון פציאליס).

ניתן אם כן לראות כי בשונה מההגדרה המערבית הרואה את הבעייה כמקומית - פגיעה בעצב פנים מסויים גורמת לשיתוק ולניוון בשרירים אליהם הוא מתחבר, ברפואה הסינית, המחלה נחשבת לביטוי חיצוני של פגיעה מערכתית מסויימת.
פגיעה בערוצים מסויימים עקב חולשה שלהם אל מול הסביבה, חולשה אשר נוצרת פעמים רבות עקב התנהלות לא נכונה ואורח חיים לקוי.

עקב כך, ישאף הטיפול להתייחס לשלושה אספקטים במהלך תהליך הריפוי והשיקום:
האספקט המקומי - טיפול מקומי באיזור הפנים להמרצת התקשורת הפגועה באיזור, שיקום והפעלת השרירים המשותקים, הפחתת דלקת וכאב וטיפול בתסמינים מקומיים.
האספקט המערכתי - חיזוק הגוף ושיפור יכולת העמידה מול הסביבה.
האספקט המניעתי - טיפול בצד הבריא אשר נושא כעת בעומס עקב פגיעה בצד השני ובמקביל, בדיקה ובחינה של אורח חיי המטופל ונסיון לשנות ולשפר חלקים בעייתיים בו (תזונה לקויה, חוסר הקפדה על מנוחה, חשיפה לתנאי מז"א קיצוניים וכו').


הדיקור הסיני - השבת החיות לפנים

הרפואה הסינית עושה שימוש נרחב בכלי טיפול רבים ומגוונים: דיקור, צמחי מרפא, כוסות רוח, טכניקות פזיותרפיות שונות (טווינא), שימוש בחום (מוקסה) ועוד.
בפציאליס, כלי הטיפול העיקריים יהיו אלו המסוגלים לייצר גירוי פיזי בשרירי הפנים וזאת כדי לשמר את פעולתם ותפקודם, לשפר את זרימת הדם באיזור הפנים, להפחית את הדלקת והכאב ובכך בעצם - לעודד את הריפוי.
הכלי העיקרי בו נעשה שימוש במחלה זו הוא הדיקור הסיני המוכר לנו מאוד במערב.
כלי זה קיים בשימוש בבתי החולים בסין בעיקר למצבים נוירולוגים ולכאב.
עוצמתו של הדיקור, כטיפול חיצוני, היא בדיוק ביכולתו לגרות את הערוצים הפגועים, להפעיל את שרירי הפנים ולשפר את זרימת הדם המקומית לצד הפחתת דלקת ושיכוך כאב.
לכן בפציאליס, השימוש בדיקור מתאים בדיוק למצב ומאפשר הפעלה וגירוי של שרירי הפנים לצד המרצת מחזור הדם המקומי והפחתת דלקת וכאב.


אלקטרו-אקופנקטורה - דיקור בשילוב עם גירוי
חשמלי המעורר לפעולה את שרירי הפנים,
משפר את זרימת הדם המקומית ומאפשר שיקום
מהיר.
את פעולת הדיקור בפציאליס מחזקים פעמים רבות ע"י שימוש בחשמל  בשיטת האלקטרו-אקופנקטורה - שיטת טיפול מודרנית בה מחברים את נקודות הדיקור למכשיר הפולט זרם חשמלי עדין לגירוי מקומי שרירי.

הדיקור החשמלי מאפשר הפעלה מדוייקת של שרירי הפנים הפגועים ובכך מחליף במידה מסויימת את הגירוי העצבי הפגוע ושומר על שרירי הפנים מפני ניוון (בהעדר גירוי עצבי אל השרירים מתחיל תהליך של החלשות וניוון בהם, דבר העלול להקשות על השיקום והריפוי מן המחלה).


מלבד גירויים והפעלתם של שרירי הפנים אנו מעוניינים גם לשפר את זרימת הדם והתקשורת עימם מתוך העיקרון בו דנו קודם של וויסות התקשורת הערוצית וטיפול בפגיעה בה אשר גרמה להיווצרות המחלה.

דוגמא לכלי הטיפול השונים. ביניהם הטווינא
(עיסוי רפואי סיני) וכוסות הרוח.


כלים נוספים אשר בשימוש לעיתים ע"מ לווסת את אותה תקשורת ערוצית כוללים גם את ה"מוקסה" (מקל מעלי לענה גרוסים אשר שריפה שלו כסיגר מייצרת הקרנה מקומית של חום) ע"מ לחמם את האיזור, להרגיע ולשפר את זרימת הדם. 
גם כוסות הרוח (בטכניקות אשר אינן משאירות סימנים על הפנים) בשימוש כדי להפעיל את השרירים ולשפר את זרימת הדם אל ובאיזור הפנים. הכוסות מבוצעות באופן עדין ומהוות חלק נעים ומרגיע בטיפול.
לעיתים משולבות גם טכניקות מן ה"טווינא" - העיסוי הרפואי הסיני. עיסוי פנים מיוחד אשר נעשה במידת הצורך כדי לעבוד על אותם העקרונות שהזכרנו.
כמו בכל בעיה אחרת, גם כאן ינסה הטיפול לחזק ולווסת את תפקוד המערכות הפנימיות השונות מתוך הבנה שפגיעה בחלק החיצוני (שיתוק עצבי וניוון שרירי הפנים) תפגע בהכרח בחלק הפנימי (תפקוד המערכות הפנימיות השונות), פגיעה למעלה תזיק למטה, פגיעה בצד שמאל תאמץ ותכביד על צד ימין וכו‘ וזאת מתוך עיקרון ההוליזם (הטיפול בשלם) המאפיין את הרפואה הסינית המסורתית ועליו הרחבנו קודם לכן.

כך מתבצע בעצם טיפול מערכתי העושה שילוב בין טיפול בענף - הפחתת הדלקת בעצב הפנים, הפחתת הכאב, הפעלת השרירים המשותקים ע“י גירוי המחטים (ולעיתים גם שילוב עם גירוי חשמלי) ועידוד ההחלמה לצד טיפול שורשי - חיזוק מערכות הגוף השונות, חיזוק החוסן הגופני, טיפול בבעיות נלוות והקלה על מערכת התקשורת הגופנית אשר מצויה בעומס יחסי בעקבות הפגיעה.
איך מטפלים:

איך נראה טיפול

בשלב הראשון, כמו בטיפול בכל בעייה אחרת, אנו מבצעים פגישת אבחנה אשר משמשת אותנו לכמה דברים:

1) אפיון המחלה - אנו מקבלים מידע חשוב מהמטופל/ת לגבי תלונת הפציאליס עצמה והביטוי שלה אצלו/ה למשל: מתי התחיל הפציאליס, האם יש כאבים והיכן, מהם התסמינים (האם קשה לסגור את העין או שמא להרים את הגבה), בדיקות ויזואליות (האם ניתן לנפח את הפה, לשרוק, לחייך, להרים גבה, לעצום את העין וכו‘). מידע זה חשוב לנו ע“מ להחליט על תדירות הטיפול וכמות הטיפולים הדרושה.

2) אפיון מערכתי כללי - בפגישת האבחנה אנו מקבלים מידע כללי לגבי תפקוד המערכות השונות, בעיות נלוות והיסטוריה רפואית אשר מסייעת לנו לבנות את תוכנית הטיפול הכללית שתתמקד בוויסות מערכות הגוף השונות כטיפול שורשי נילווה לטיפול בפציאליס.

3) בניית תוכנית טיפול מותאמת והגדרת הקריטריונים לשיפור במחלה - לאחר פגישת האבחנה אנו בונים את תוכנית הטיפולים בה אנו ממליצים על תדירות וכמות הטיפולים הדרושה לצורך בחינת שינוי, מסבירים על שילוב כלי הטיפול השונים בתהליך הטיפול (דיקור חשמלי, כוסות רוח וכו') ומשלבים לעיתים גם פורמולת צמחי מרפא. בשלב זה אנו מגדירים את הקריטריונים אותם נבחן ואשר יראו לנו על שינוי לטובה או לרעה במחלה. למשל אם המטופל אינו מצליח לעצום את עיינו בכלל, הדבר ישמש אותנו כקריטריון אחד לבחינת השינוי באם נראה כי במהלך הטיפולים הוא מצליח לעצום את עינו עד לחצי הדרך או במלואה.

בשלב השני, לאחר פגישת האבחנה, מגיע שלב הטיפול.
כלי הטיפול העיקרי הוא כמובן הדיקור הסיני אשר מבוצע למקרים נוירולוגים ולמקרה זה בפרט בצורה יעילה ביותר והוא משולב כאמור עם כלים נוספים עפ"י הצורך.
לאורך תקופת הטיפול שהוגדרה בפגישת האבחנה אנו בוחנים את השינוי אט אט באמצעות שימת דגש על הקריטריונים שהוגדרו ככאלו שיש לבחון.
כך למשל נבחן לאורך תקופת הטיפול את מידת סגירת העין של המטופל. אם בתחילה לא הצליח לסגור אותה כלל וכעת, לאחר 12 טיפולים למשל, מצליח לסגור אותה עד לחצי מן הדרך, הרי שזהו סימן מעודד המראה על התקדמות. אם לא הצליח לשתות מים מבלי שאלו יזלגו מפיו וכעת מצליח להחזיקם ללא זליגה הדבר מראה על שיפור.

בשלב השלישי, לאחר ביצוע כמות הטיפולים שהומלצה בפגישת האבחנה, נבצע חיתוך מצב ונקבע כיצד והאם יש להמשיך על בסיס השיפור שהושג. האם להפסיק את הטיפול או להוריד את התדירות כיוון שמצבו של המטופל יציב ומשופר או שיש צורך להמשיך לסדרה נוספת כדי לתת חיזוק נוסף לטיפול ולהביא לשיפור נוסף במצב.
לאורך כל הטיפולים אנו מבצעים מעקב צמוד על מצב המטופל ע"מ שנוכל לבחון את השינוי בקריטריונים שהוגדרו בפגישת האבחנה.

את השינוי ניתן לחוש לעיתים כבר אחרי מספר טיפולים מועט אך נציין כי מנסיוננו, בטיפול בבעיות מסוג זה , נחוצה בד“כ כמות טיפולים ממוצעת גבוהה יותר, של 20 טיפולים, לצורך השגת אפקט מצטבר חזק, השגת שינוי נראה לעין ושיפור התפקוד של שרירי הפנים.

בנוסף, יש לציין כי ככל שמטופל/ת מגיע/ה לטיפול מוקדם יותר, אפילו יום לאחר הופעת הסימנים הראשוניים, הפרוגנוזה (ההערכה הרפואית לריפוי) טובה יותר.

הטיפול בפציאליס במרכז "רפואה סינית בקהילה"

בשנים האחרונה טיפלנו במספר רב של אנשים הסובלים מן הבעיה.

חלק מהמטופלים הגיע ממש ימים ספורים לאחר התחלת המחלה וחלק הגיעו זמן ממושך יותר.

אצל כל המטופלים החלה הבעיה באופן פתאומי, בבת אחת וללא סימנים מקדימים אך יצרה פגיעה משמעותית באיכות החיים, הקשתה על האכילה והשתייה (עקב שיתוק שרירי הפה בצד אחד) וגרמה לתסכול רב.

בחלק מן המקרים המצב התחיל ככאב מאחורי האוזן או איבוד תחושת טעם, תחושה מוזרה באיזור הלסת או כאב בפנים אך אצל כולם זכורה התחושה של להביט במראה ולהבחין פתאום שצד אחד של הפנים נפול יותר ואינו מגיב.

לאחר טיפול ומעקב אחר עשרות ומאות טיפולים שבוצעו במרפאתנו ניתן לראות מניסיוננו כי הטיפול הסיני לבעיית הפציאליס יעיל ביותר, משפר את אחוז ההחלמה הטבעית, מקצר את משך זמן ההחלמה ותומך במקביל באזורים נוספים הנפגעים כתוצאה מהעומס היחסי עליהם (עקב שיתוק בצד הפגוע).הטיפול מצריך התמקדות באיזור הפנים, תדירות טיפול גבוהה ולרוב מספר שבועות של עבודה ע"מ לבחון את השינוי.
ניתן כאמור להבחין לעיתים בשינויים מהר יחסית, לאחר מספר טיפולים. מראה הפנים משתנה ותפקוד השרירים עולה - העין נסגרת טוב יותר, הגבה מצליחה להתרומם, החיוך מתחיל להתיישר וניתן להחזיק נוזלים בפה.
יש צורך עם זאת בסדרת טיפולים מלאה ע“מ למקסם את האפקט הטיפולי ולהביא לשיפור המלא.


פציאליס - מה צריך לעשות?כבכל בעיה רפואית אחרת וכבכל בעיה נוירולוגית בפרט, חשוב לאבחן ולטפל כמה שיותר מהר ע"מ לשפר את הסיכוי לשיקום מלא ויעיל. 
על כן יש מספר כללים שחשוב לזכור במצב בו מתחיל ארוע שיתוק פנים שכזה:
 1. זיכרו את התסמינים - בכל מקרה של אבדן חוש הטעם, כאבים מוזרים בפנים ובלסת, כאבים מאחורי האוזן, איבוד תחושה בצד אחד של הפנים או שיתוק מוטורי בצד אחד של הפנים חשוב לגשת לרופא כמה שיותר מהר! שננו וזיכרו תסמינים אלו ושתפו אותם עם חבריכם.
 2. הגעה מהירה לאיבחון ולטיפול - פציאליס הינו מצב בו הסיכוי לשיקום מלא ויעיל הולך ופוחת ככל שעובר הזמן מתחילת הארוע ועד לקבלת הטיפול המתאים. בכל מקרה בו התסמינים הנ"ל הופיעו יש לגשת בדחיפות לרופא לקבלת איבחון וטיפול מתאים. במקביל יש לבצע אבחנה סינית במרפאה לרפואה סינית מסורתית, לבסס תוכנית טיפול ולהתחיל את הטיפול הסיני מוקדם ככל האפשר. גם מבחינת הטיפול הסיני, האפקט החזק ביותר של הטיפול מתאפשר בהגעה מיידית לטיפול. ניתן להגיע אפילו באותו היום או יום למחרת ובלבד שהמטופל נבדק גם אצל רופא.
 3. תדירות טיפול - בבעיות נוירולוגיות ובפציאליס בפרט, תדירות הטיפול היא קריטית. טיפול סיני יעיל בבתי החולים בסין ניתן למצב זה בין 5 - 7 פעמים בשבוע (טיפול יומיומי).
  חשוב לנסות ולהגיע בתדירות הנחוצה (3 - 5 פעמים בשבוע) עפ"י המלצת המטפלים. יש לגרות את שרירי הפנים ולשקם את העצב הפגוע ולכן יש צורך בגירוי תדיר ע"מ למנוע ניוון.
 4. שילוב כלי טיפול - חשוב לשלב מספר כלי טיפול ע"מ להשיג את האפקט המיטבי. דיקור חשמלי ביחד עם כוסות רוח. עיסוי פנים יחד עם טכניקות עיסוי וחימום. חשוב לתקוף את הבעיה ממספר כיוונים.
 5. כמות טיפולים - חשוב להקפיד על כמות טיפולים מספקת ע"מ לבחון שינוי. בפגיעה אקוטית (כזו שארעה בטווח זמן קצר מן ההגעה לטיפול) חשוב לתת מספר שבועות - חודשיים כדי לבדוק את השיפור אשר מתרחש באופן הדרגתי.
 6. תיעוד - חשוב לצלם ולבחון את מצב הפנים אחת לכמה זמן כדי לשים לב לשינויים ולהפעיל את הפנים שוב ושוב כדי לעודד המשך שיפור. התיעוד מהווה גם אלמנט מרגיע בכך שמראה שהמצב זז ומשתפר. עם זאת, חשוב לעשות כן בצורה סבירה ולא תוך התעסקות אובססיבית וחרדתית. המצב ישתפר בהדרגה.
 7. התעמלות לפנים - ע"מ למנוע ניוון, על המטופל לבצע תרגילים לשרירי הפנים כדי להפעילם ולחזקם. בכך עליו להתאמן על ניפוח בלונים (כדי להפעיל ולחזק את השליטה על שרירי הלחי), ללעוס מסטיק, להתאמן על הבעות פנים מול המראה (הרמת גבות וכו') ועוד. חשוב גם לבצע עיסוי לפנים.
 8. שמירה על העיניים - במידה והעין אינה נסגרת חשוב להקפיד לשים טיפות עיניים עפ"י המלצת הרופא ולסגור את העין בלילה (ניתן לשים סלוטייפ) ע"מ שלא תתייבש ותכאב.
 9. הישמרות מפגעי מזג האוויר - רוח, קור ולחות הינם גורמים הרסניים במצב של פציאליס. הגוף והפנים פגיעים מאוד לסוגי אקלים אלו ולכן חשוב להתעטף ולהמנע ככל האפשר מחשיפה ישירה אליהם. רוח קרה על הפנים עלולה לפגוע במהלך הטיפול ואף לגרום לשיתוק בעצמה.
 10. לא להיכנס ללחץ - פציאליס הינו מצב אשר פעמים רבות חולף מעצמו לחלוטין תוך מספר שבועות עד חודשים. במקרים אחרים השיקום הוא חלקי אך קיים ורק במקרים נדירים המצב נשאר סטטי וכמעט ללא שינוי. חשוב לשמור על קור רוח ולטפל בבעיה.

2 comments:


 1. לוקחים קרדיט על הליך טיבעי ? הרי זו מחלה שמתרפאת מעצמה במשך מס שבועות או חודשים
  אין חוקים ואין אפילו לא מחקר אמין אחד שמוכיח כי דיקור משפר או מזרז ריפוי .
  למעשה דיקור לא מבטיח כלום - זה אחלה מקצוע שבעולם !

  השבמחק
 2. זהו אכן מקצוע נהדר. באם תרצה לקיים דיון אמיתי ולהבין כיצד, ובעיקר במה הטיפול מנסה לעזור, נשמח לארח אותך אצלנו לשיחה. תה עלינו.
  חשוב לציין כי ספציפית בפציאליס, אכן, כפי שנכתב בשורה הראשונה במאמר, במקרים רבים המצב משתפר ומשתקם מעצמו. עם זאת, קיימים בהחלט מקרים בהם המצב נשאר תקוע משלב מסויים ואין הטבה נוספת.

  השבמחק