ארכיון הבלוג

יום שבת, 29 בנובמבר 2014

דיקור לבעלי חיים? - ד"ר דודי מלצר, וטרינר בעל ותק רב ומטפל בדיקור סיני לבעלי חיים מסביר.

אקופונקטורה לחיות מחמד


מי מאיתנו, בעלי בעלי החיים, לא נתקל בתופעה המתסכלת הזו כאשר בעל החיים החי לצידנו, חברנו הטוב ובן המשפחה הקרוב, אינו חיוני כפי שהיה, אינו נמרץ וסקרן אלא "מעוך" קצת, אוכל ומשחק פחות וישן יותר.
ממקרים פשוטים של מחלה העוברת תוך מספר ימים ולאחריה הכלבלב או החתול מתאוששים ועד למצבים קשים בהם נפגעה החיה בתאונה כלשהי או סובלת ממחלה ממושכת הפוגעת באיכות חייה, גורמת לה לסבל רב ומקשה עליה מאוד.
לרוב נפנה אל הוטרינרים אשר ינסו לסייע באמצעות תרופות וניתוחים, במקרים מסויימים ננסה לתת זמן ולאפשר לבעל החיים להחלים בקצב שלו. 
האם יש דרך אחרת אבל?


פנינו לד"ר דודי מלצר - וטרינר בעל ותק רב ואחד מן הוטרינרים הבודדים בארץ אשר עבר הכשרה גם בשיטת הרפואה הסינית לבעלי חיים וביקשנו שיספר מעט על תחום זה - הרפואה הסינית בשירות בעלי החיים, כיצד זה עובד, במה ניתן לטפל ולמה ניתן לצפות.

במאמר קצר ומעניין זה מסביר ד"ר מלצר על צורת טיפול זו ומראה שלמרות הרמת הגבה הרגילה בה הוא נתקל כשמספר על "דיקור לבעלי חיים", תחום זה נהנה מהיסטוריה ארוכה, מחקרים קליניים המראים תוצאות מפתיעות ומודל תיאורטי עשיר העוסק באיבחון וטיפול הוליסטי ומתייחס אל בעל החיים בטיפול בדומה לבני האדם, כבעל רבדים גופניים ונפשיים כאחד.

קצת על דיקור לבעלי חיים

פירוט נקודות דיקור סיני בסוס
השימוש באקופונקטורה בבעלי חיים קיים בסין מזה 3,000 שנה, ובעשורים האחרונים הגיעה צורת טיפול זו גם לעולם המערבי. השימוש הנפוץ הוא בריפוי סוסים, כלבים ואף חתולים.

במחקרים שנעשו בנושא, הוכח על פי אמות המידה המקובלות בעולם הרפואה המערבית כי בנקודות דיקור יש מוליכות חשמלית גבוהה יותר בגוף, ולכן בדיקור נוצרת השפעה מקומית ועמוקה המועברת לאזורים אחרים בגוף.

בתחום זה נעשו מספר מחקרים מעניינים במיוחד אשר הראו תוצאות מפתיעות ביותר, בעיקר ביכולת הדיקור למנוע כאב.
כך בניסוי מעניין שנעשה בחולדות למשל, נלקחו חולדות בקבוצה אחת וביצעו בהן דיקור.
לאחר הדיקור שאבו חלק מדמן של חולדות אלו והעבירו אותו אל חולדות בקבוצה אחרת בהן הישרו (גרמו) תחושת כאב.
החולדות בקבוצה השנייה קיבלו את דמן של החולדות בקבוצה הראשונה בעצם לאחר השראת תחושת הכאב בגופן, כאשר הן חשות בכאב זה.
נמצא כי בחולדות מקבוצה השנייה, בהן הישרו תחושת כאב ושהועבר לגופן דם של החולדות מן הקבוצה הראשונה שעברו דיקור, פחתה תחושה הכאב משמעותית.

נמצא כי בעקבות הדיקור – מפריש הגוף משככי כאבים אנדוגנים (המיוצרים על ידי הגוף עצמו) ולכן "תרומת דם" שכזו הינה בעלת השפעה מיוחדת הדומה למצב בו היו מקבלות החולדות הסובלות מכאב תרופה חיצונית כנגדו. 

הטיפול בבעלי חיים

הרפואה הסינית מתייחסת לבעל החיים כאל יצור שלם ובו מרכיבים פיסיים, נפשיים ורגשיים.
בדיקת לשון מישהו?
האיבחון נעשה בדומה לאיבחון בבני אדם – קבלת מידע מהבעלים (המקבילה לתשאול אותו עורכים עם המטופל בפגישה הראשונה), התבוננות על בעל החיים, חיותו ומראהו בדיקה פיסיקלית תוך שימת דגש על דופק ומראה הלשון. 
על סמך נתונים אלו מתבצעת האבחנה הסינית ונבנית תוכנית הטיפול בדיקור בנקודות השונות בגוף.

טיפול באקופונקטורה יינתן כטיפול בלעדי או בנוסף לטיפול קונבנציונלי, על מנת לשפר את הרגשתו של בעל החיים, להפחית מינון תרופות ולהמנע מתופעות לוואי.
טיפול שכזה ינתן גם במקרים בהם יש צורך בשיקום כמו לאחר תאונה או פגיעה פיזית קשה בה קיימת הפרעה ליכולות המוטוריות של בעל החיים.
לטיפול גם אפקט משרה שקט על בעל החיים וניתן לראות כי במהלך הטיפול לרוב נרגע בעל החיים מאוד ומקבל את הטיפול באהבה.

על מנת להגיע לתגובה משמעותית בבעל החיים יש לבצע סדרת טיפולים של 4-5 דיקורים לפחות, בהפרשי זמן של מספר ימים עד שבוע. עם ההגעה לשיפור – תקטן תדירות הטיפולים לדיקור אחת לכמה שבועות.

 קצת עלי - ד"ר דודי מלצר 

לאחר 7 שנים בהן טיפלתי בבעלי חיים ברפואה וטרינרית מערבית ומתוך הכרת והבנת המגבלות הקיימות ברפואה זו, התחלתי ללמוד הומיאופתיה וטרינרית (כלי טיפול אלטרנטיבי מערבי) והתחלתי ליישם שיטת טיפול זו בנוסף לטיפול המקובל.
משנת 2005 לאחר שלמדתי את יסודות הרפואה הסינית אני מיישם שיטת טיפול זו בהיקף הולך וגדל.  לאחרונה, מאז השלמתי הסמכה באקופונקטורה וטרינרית בסין ובארה"ב הגדלתי את נפח הפעילות בתחום אף יותר.

בהיותי וטרינר "קונבנציונאלי" (B.Sc, DVM) ומוסמך בדיקור סיני וטרינרי ((Chi Institute, Florida, ולאחר טיפול במספר רב של מקרים בדיקור, אני יכול להעיד כי ניתן להבחין בשיפור ניכר בבעלי חיים מטופלים במגוון בעיות – צליעה, בעיות מערכת העיכול, אלרגיות, אפילפסיה, דליפת שתן, היעדר תיאבון, בעיות התנהגות ועוד. 
הדיקור יעיל כטיפול בבעיות אקוטיות ובמחלות כרוניות כאחד.

הטיפול נעשה במרפאה וטרינרית או בבית הלקוח, ולאחר החלטה משותפת באם להשתמש במקביל בתרופות קונבנציונליות או להיעזר בדיקור בלבד.ד"ר דוד מלצר
B.Sc, DVM, CVA 
טל' 050-5625032

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה