ארכיון הבלוג

יום שלישי, 10 במרץ 2015

הטיפול במוקסה - בת הזוג הלא מוכרת של הדיקור

כשאתם שומעים את המושג "רפואה סינית" על מה אתם חושבים?
אני משער שרובנו נוטים לקשר מיידית את המושג ל"דיקור הסיני", אותו כלי טיפול בו מחדירים מחטים דקות
בנקודות מסוימות ע"מ לווסת ולהשפיע על תפקוד המערכות הפנימיות ולטפל במחלות וכאבים.
ואכן, בזכות היותו עדין ובטוח מאוד בשימוש מחד ומאידך בעל אפקטיביות ותוצאות בלתי נתפסות לעיתים, הפך הדיקור במקומות רבים לסמלה של הרפואה הסינית ול“מותג“ שלה.

במאמרינו השונים בבלוג זה ובהרצאותינו אנו מדגישים שוב ושוב את העובדה המפתיעה כי למרות שהדיקור הסיני נחשב פעמים רבות לאלמנט המייצג של הרפואה הסינית בארץ, הוא בכלל לא הכלי העיקרי בה ושהרפואה הסינית המסורתית היא בעצם בראש ובראשונה רפואת צמחים.
על כך דיברנו רבות ולמי שקורא את מאמרינו זה בטח מוכר אבל האם ידעתם שאפילו הדיקור עצמו ככלי טיפול בעצם מוצג בפועל לרוב בצורה חלקית?
האם ידעתם שהדיקור כולל בעצם שני כלי טיפול, לרוב בלתי נפרדים, ושרק אחד מהם הינו השימוש המוכר במחטים?
במאמר זה נרחיב על כלי הטיפול השני שנמצא תחת המסגרת והשם הכולל - דיקור. כלי שלרוב בסין משולב בתיאוריה ובפרקטיקה כחלק מהטיפול ומאסטרטגיית הלחימה במחלה.
במאמר זה נרחיב על המוקסה (AI JIU), טכניקה עתיקה לחימום נקודות ואיזורים בגוף לצורך השגת אפקט רפואי של שיכוך כאב, וויסות תפקוד איברים פנימיים, עידוד מערכת החיסון ללחימה בגורמי מחלה ואף לאריכות ימים ושמירה על הבריאות, כרפואה מונעת.


אז מהי מוקסה - 

"דיקור" משמאל לימין - ZHEN בה אנו רואים מחט (מעין חרב
הפונה מטה) ומשמאלה אבן ומתכת. JIU בה אנו רואים
אש 火 ומעליה זמן.
המושג "אקופנקטורה" או דיקור בסינית הינו ZHEN JIU

ZHEN - מחט  - בפירוק של הקרקטר (הסימניה) נראה סימניה קטנה יותר של מתכת ושל אבן (בעבר היו משתמשים באבנים על מנת לגרות איזורים בגוף).
JIU - מוקסה - בפירוק של הקרקטר (סימניה) אנו רואים את הסימניה של אש (HUO) והחלק העליון
מציין זמן ארוך – ז"א שימוש באש על מנת ליצור סטימולציה לזמן ארוך.צירוף זה היוצר את המושג דיקור בסינית מראה כי הדיקור הסיני כפי שאנו מכירים אותו בעצם אינו קיים ללא המוקסה. 
הדיקור והמוקסה, קרובים וצמודים והשימוש בהם נעשה במשולב, הם נשענים שניהם על תיאורית הערוצים הסינית, עוסקים בגירוי נקודות ההשפעה (נק' הדיקור) ובמאפיינים תרפויטים שלהן. 
אלו בעצם שני כלי טיפול הנתפסים ככלי אחד יותר מכל שילוב כלי טיפול אחר.
לאחר הקדמה זו אנו מבינים את חשיבות הדגשת המוקסה ככלי טיפול במערך הריפוי הסיני. אבל מהי בעצם וכיצד היא מתבצעת?

בתמונה - מוקסה על מצע מלח לחימום מקומי
יעיל לשילשולים, כאבי בטן ובעיות גניקולוגיות
שונות
המוקסה הינה טכניקת חימום עתיקה בה עושים שימוש בשריפה של צמח הלענה (לרוב) - ארטימיסיה ארגי או AI YE בסינית - כאשר הוא מיובש וגרוס לצורך יצירת חום המוקרן לאיזור גוף מסויים.
טכניקת טיפול זו הינה בעלת יעילות גבוהה במיוחד בטיפול בבעיות כאב (אקוטי וכרוני), בעיות אורטופדיות שונות, בעיות פנימיות ועוד.
באמצעות החום שיוצרת המוקסה ניתן לרכך שרירים, לשפר ולשקם את זרימת הדם, להפחית דלקת ולחזק את האיזור הפגוע ואת הגוף כולו.

ישנן שיטות רבות לביצוע המוקסה.
המוכרות והנפוצות שבהן כוללות שיטות בהן ניתן לשים את המוקסה כמעין קונוס על מחט דיקור ע"מ לחמם נקודת דיקור ספציפית ובכך להפעיל אותה בצורה מסויימת (החום מועבר דרך מחט הדיקור אל הגוף), ניתן להדליקה מעל איזור גוף מסויים כמעין סיגר ארוך הבוער בסמוך לעור ומחמם אותו או בתוך קופסה מיוחדת שמונחת על העור או אפילו במקרים מסויימים לשרוף את המוקסה ישירות על העור החשוף בצורה מבוקרת ובזהירות.

בשונה מהדיקור אשר לרוב נתפס כטיפול קצת כואב או פחות נעים, המוקסה נחשבת לטיפול נעים, עדין ופשוט אשר לצד האפקט המרגיע שלה מקדמת שינוי אמיתי ועוצמתי במצבים רפואיים מסויימים ובבעיות כאב, מאפשרת האצה של תהליך הריפוי הטבעי של הגוף ושיקום מהיר ומלא יותר.

קצת היסטוריה

השימוש באש לרפואה (רפואת אש או רפואת חום) קיים בעולם פחות או יותר מאז גילוי האש ע“י האדם.
גילוי זה והיכולת לייצר ולשלוט באש יצר זינוק טכנולוגי אדיר בעולם העתיק, איפשר לעבור לתזונה חמה, להלחם במזג אוויר קיצוני, לייצר נשק וכמובן לזרז החלמה ולרפא מחלות.
כבר בימי קדם זיהה האדם את יכולותיהם של האש והחום להקל על מכאובים ולסייע בריפוי מחלות.
לאחר הבנת האפקט התרפויטי, עם הזמן, נוצר צורך לשליטה באש ולמיקוד שלה כדי להביאה למקומות נקודתיים בגוף מבלי לפגוע בו וכך נוצרו שיטות רבות ומגוונות של שריפת צמחים, שרפים וכו‘ ע“מ לחמם נקודות ואיזורים מסויימים בגוף בצורה מבוקרת ובמקרים מסויימים אף לצרוב נקודות מסויימות בגוף לצורך השגת אפקט רפואי.
כך, לצד טכניקות עיסוי קדומות, גירוי נקודות לאורך ולרוחב הגוף ע"י דיקור ועוד, פותחו גם טכניקות השליטה באש אשר אפשרו את השימוש באפקטים התרפויטים של החום ומיקודו לצרכים ספציפיים של חימום נקודות השפעה או איזורי גוף פגועים.

מדוע דווקא לענה? 

אז, השימוש במוקסה, כפי שציינו, כולל לרוב שימוש בצמח הלענה כיוון שבתוך תהליך הניסוי והטעייה הסיני בו נוסו חומרים שונים בשריפה לצורך יצירת אפקט חום ממוקד, הלענה הפיקה את החום הרב ביותר לפרק הזמן הארוך ביותר. עם זאת, קיימים סוגים אחרים של מוקסה מצמחים אחרים כמו למשל השימוש בצמח הסמר אשר היה בשימוש גם להכנת פתילות לנרות ולמנורות בעבר או צורות אחרות בהן גירוי העור ותחושת החום נעשו ללא השימוש באש - שימוש בשום, זרעי חרדל לבנים, ג'ינג'ר טרי ואף סוגי חרקים מסויימים אותם היו טוחנים לאבקה ומניחים על העור לצורך יצירת גירוי.
כיום עם זאת השיטה הנפוצה הינה השימוש בלענה במגוון השיטות שהוזכרו קודם לכן ובעוד רבות נוספות.

מה האפקט הטיפולי ומה עושה החום? 

כשכואב, לכולנו יש רצון טבעי אינטואיטיבי לחמם.
כרית חמה או מקלחת חמה יכולות לעשות פלאים בבעיות כאב ומנגד, כולנו מכירים את השפעתו המרעה של הקור במצבי כאב.
גם במצבים אקוטיים בהם מומלץ פעמים רבות לשים קרח, ממליצים הסיניים דווקא להשתמש במשחות מחממות ובתחבושות ע"מ לשפר את זרימת הדם ולווסת את הדלקת והכאב (עוד מידע על נושא זה תוכלו למצוא במאמר שלנו העוסק בטיפול הסיני בטראומה ופציעות - "קרח זה לגופות" - ליחצו על הקישור).

החום הינו בעל אפקט תרפויטי של הרחבת כלי דם, הרפיית השרירים והאצת זרימת הדם אליהם.
במצב של כאב (בעיקר כאב שרירי) ישנו כיווץ שרירי ופגיעה בזרימת הדם התקינה, דבר המקשה על הריפוי, פוגע בהזנת השריר ובסילוק פסולת ממנו. אנו רואים זאת פעמים רבות בכאבים כרוניים.
קחו למשל כאב גב תחתון שמופיע כל כמה חודשים. הכאב מופיע כהתקף חזק של כמה ימים בהם הגב תפוס ומשתחרר בהדרגה. לאחר ששוחרר קיים כאב עמום, חולשה או נוקשות בשרירי הגב המצביעים על כך שהשרירים לא שוחררו לגמרי, המצב לא שוקם במלואו ושקיים חוסר איזון שרירי בנשיאת משקל הגוף באיזור.
ע"י חימום והרחבת כלי דם, ניתן לשפר את הזנה של השריר ואת סילוק הפסולת ממנו. בכך מסוגל החום לסייע בסילוק ”חומרים תקועים“ ברקמה במצבי פגיעה כרונית, להפחית את הדלקת ולאפשר לאיזור להחלים.

במקרים אחרים משתמשים במוקסה על איזורים נרחבים כגון על הבטן או על הגב גם כדי להשפיע על תפקוד האיברים הפנימיים ולווסת את פעולתם.
במקרי שילשול קשים למשל ניתן לשים מוקסה על הבטן, דבר שיוצר חום עדין ונעים שמתפשט לאורך ולרוחב הבטן ומקל מאוד על התופעה.
חום המופעל על נקודת דיקור או ערוץ באופן ספציפי יותר משפיע ומחזק את תפקוד הנקודה או הערוץ. כך למשל ניתן לשרוף קונוס מוקסה על מחט מסוימת כדי לחזק את האפקט של אותה הנקודה, לייצר תגובה חזקה יותר או, במידה ומדובר על דיקור לכאב, להפחית כאב מקומי ולשפר את התקשורת לאורך הערוץ.

בעבר, היו נוהגים אף להשתמש ב"מוקסה מצלקת" - שיטה בה היו שורפים קונוס קטן מאוד על גבי העור בנקודות מסויימות בעלות אופי מחזק במיוחד. השריפה הייתה גורמת לכוויה קטנה אשר הייתה מחלימה ומצטלקת. שימוש זה במוקסה היה נפוץ לחיזוק המערכת החיסונית והעמידות הגופנית למחלות. כיום קיימים מחקרים המראים כי שימוש במוקסה על נקודות אלו מסוגל בהחלט לשפר את העמידות והחוסן הגופני.
זכור לי מלימודיי דיון על מחקר שנערך ביפן בו טענו כי גירוי מוקסה של נק' מסויימות בילדים גרם להם לצמוח לגובה רב יותר מאשר ילדים בקבוצת הביקורת שלא קיבלו טיפול זה.

שיטות נפוצות לטיפול במוקסה

המוקסה עצמה נשרפת לרוב במרחק מסויים מן העור, אם באמצעות שריפת "סיגר" המכיל עלי מוקסה גרוסים המשמש לחימום והקרנה של חום על איזור מסויים (נראה בתמונה בצד שמאל למטה), "קופסת מוקסה" בה שמים מספר סיגרים לצורך חימום של איזור נרחב יותר (נראה בתמונה מצד ימין למטה),מוקסה על מחט הנשרפת כדי לחמם את נקודת הדיקור בה המחט נעוצה (נראה מצד ימין למעלה) 
או מוקסה בקופסה לצורך חימום ממוקד של נקודה (נראה בצד שמאל למעלה).

בנוסף, קיים שימוש לעיתים גם בקונוס מוקסה שנשרף על משטח שמונח ישירות על העור, לרוב פרוסה דקה של שורש ג'ינג'ר, מלח גס או "עוגת צמחים" לצורך חימום פנימי ועמוק (ניתן לראות בתחילת המאמר קונוס מוקסה שמונח על מצע מלח על הבטן).

עם זאת, ישנן שיטות מסויימות בהן המוקסה נשרפת ישירות על העור.
לרוב מדובר על גרגר קטן מאוד של מוקסה (בגודל גרגר אורז) המייצר עקיצה וצריבה קלה ומקומית מאוד המפעילה את נקודת הדיקור במקום המחט וללא פגיעה בעור.
מלבד השיטות העדינות הנהוגות במערב בהן נשרפת המוקסה לרוב מעל העור או עליו אך ללא פגיעה בו, נהוגות בסין גם שיטות אינטנסיביות יותר לטיפול במחלות קשות בהם נעשה שימוש במוקסה רבה אשר אמורה ליצור כוויה המחייבת את הגוף לתקנה ובכך לרפא את האיזור. פעולה זו נקראת "מוקסה מצלקת" וגם היא מתחלקת לטיפולים עדינים יותר בהן הכוויה היא מקומית וקטנה לצורך עידוד פעילות של נקודה מסויימת או לצורך הפחתה מיידית של דלקת וכאב מקומיים (למשל בדלקות מפרקים מסויימות) ולטיפולים אינטנסיביים יותר המבוצעים בבתי חולים בסין כטיפול מיוחד ובו מייצרים באופן מבוקר כוויה על שטח גדול יותר ע"מ להפעיל בצורה עוצמתית את מערכת הריפוי הטבעית של הגוף.

בסירטון הבא תוכלו לראות טיפול קיצוני במוקסה המבוצע בבית חולים סיני לטיפול בדלקת מקשחית של עמוד השדרה - מחלה ניוונית אשר פוגעת בחוליות ובהדרגה גורמת לנכות בכך שהאדם אינו מסוגל לכופף את גבו ולזוז תוך גרימת כאב עז וסבל.
הסירטון הינו בסינית וחשוב לציין כי חלק מן התמונות קשות לצפייה עקב האופי הקיצוני יותר של הטיפול

חשוב לומר כי טיפול מסוג זה מבוצע כמובן ע"י רופאים בכירים ומנוסים בבתי החולים בסין. למרות יעילותו, הוא אינו מבוצע בארץ. הטיפולים המבוצעים בארץ במוקסה עדינים מאוד ובטוחים לשימוש ונחשבים כאמור לטיפול נעים ומרגיע.

נראה אם כן כי השימוש במוקסה היווה מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מהרפואה הסינית ומההתפתחות הרפואית האנושית בכלל. בהחלט יתכן כי לצד שיטות עיסוי פרמיטיביות ושימוש בצמחי מרפא מקומיים, המוקסה ככלי רפואי הינה אחד מכלי הטיפול הראשונים והקדומים ביותר.
גם כיום מתנהלים כל העת מחקרים רבים על השימוש ברפואת חום ויכולתה לסייע בכאבים ומחלות.
מנסיוננו בקליניקה בטיפול בעשרות מטופלים מידי שבוע אין ספק כי המוקסה מהווה כלי טיפול אפקטיבי ביותר, פשוט, קל ובעל תוצאות מפתיעות בטיפול בכאב אקוטי / כרוני, דלקות שונות, בעיות במערכת העיכול ועוד.


על קליניקת המוקסה שלנו

הטיפול במוקסה נילווה לדיקור אך כשם שהדיקור מהווה טיפול בפני עצמו, כך גם המוקסה יכולה לשמש כטיפול נפרד בתהליך הריפוי של המטופל במהלך תקופת הטיפול או באופן כללי כאמצעי לחיזוק הגוף, שיפור התפקוד החיסוני ומניעה של מחלות.
מטופל אשר מגיע לקליניקה לטיפול עובר פגישת אבחנה ובה, על פי תלונתו ומצבו, אנו בונים את תוכנית הטיפול וקובעים מה יהיו כלי הטיפול שבשימוש.
בקליניקת הדיקור שלנו אנו משלבים כלים רבים מאוד - כוסות רוח, צמחי מרפא, טווינא (פזיותרפיה סינית), תחבושות ומשחות מצמחי מרפא, קומפרסים חמים, דיקור חשמלי ועוד.
כדי לאפשר גמישות בשימוש בכלי הטיפול והתאמה מדוייקת שלהם לכל מטופל ומטופל פתחנו לאחרונה את קליניקת המוקסה שלנו - קליניקה המטפלת רק במוקסה ומטרתה לחזק את האפקט של הטיפול בדיקור ובכלים האחרים ע"י הבאת היתרונות היחודיים של המוקסה.

קליניקת המוקסה מטפלת במקביל לקליניקת הדיקור במטופלים הסובלים מכאב (כאבי גב תחתון, בעיות ברכיים, כאבי פרקים, כתפיים ופרק כף יד ועוד), בעיות נוירולוגיות (שיתוק פנים, צניחת כף רגל ועוד) ובעיות פנימיות שונות (טחורים, בעיות במערכת העיכול ועוד). 
הטיפול קצר, פשוט ונעים ומהווה נדבך חשוב בדרך השיקום, בשילוב עם כלי הטיפול הנוספים מקליניקת הדיקור וצמחי המרפא.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה