ארכיון הבלוג

יום רביעי, 3 ביוני 2015

תאור מקרה - "כאב" רגשי וגלי חום - מהפוסט שלנו בפייסבוק

לרוב מכירים אותנו בתור מרפאה המטפלת בבעיות כאב - בעיות אורטופדיות, ראומטולוגיות, נוירולוגיות וכו'.... "כאב" נתפס בד"כ כתסמין גופני אבל הוא רחוק מלהיות רק ככזה.
עכשיו לאחר יום עבודה ארוך החלטנו שנעלה דווקא תיאור מקרה אחר שאינו קשור לכאב פיזי מוחשי, אלא דווקא לכאב רגשי ונפשי המתבטא ככעס ותסכול רב.
מטופלת בת 54 מתלוננת על כך שסובלת מספר שנים מתחושת חום בחזה ובצוואר המלווים בהזעות. בנוסף סיפרה כי מצבים רגשיים יכולים לעורר את גלי החום.
רופא הנשים שלה רצה לתת לה הורמונים ושלח אותה לעשות ממוגרפיה ואולטראסאונד.
באבחנה הסינית מנסים להקיף כמה שיותר אספקטים בחייו של אדם בין אם גופניים ובין אם נפשיים ע"מ להבין בצורה המדויקת ביותר את מצבו ולהסיק מכך על מקור בעיותיו.
באבחנה של המטופלת עלה כי היא כועסת הרבה, היא לא מאפשרת לעצמה לבכות (מרגישה ממש אצירה ועצירה של הבכי) וכי יש לה תאבון מוגבר כשהיא עצבנית.
למרות שסימני המטופלת מצביעים על "חום" בבדיקת הדופק והלשון (זוהי בדיקה המאפשרת לנו לקבל מידע מערכתי נוסף על מצב הגוף-נפש של המטופל) לא נראו ממש סמנים כאלו (של "חום").
זאת אומרת שלמרות שהיא סובלת מגלי חום והזעות, הדופק והלשון לא הציגו את זה.
במצב כזה יש לחשוב מהיכן מגיע התסמין החם הזה. 
פעמים רבות בגיל המעבר ניתן לראות כי שינויים הורמונליים בגוף האישה יוצרים מצב חדש שברפואה הסינית מוגדר כחם יותר. זהו אם כן חום על רקע שינויים גופניים, "חום אמיתי".
כיוון שאצל המטופלת לא ראינו סימנים לחום אמיתי (שהיו מופיעים בלשון ובדופק) חיפשנו אפיקים אחרים להיווצרות החום.
נראה שאצלה, האלמנט הבולט מהאבחנה הוא של מצב נפשי תקוע ורעב מוגבר. תקיעות מכל סוג שהיא ובמיוחד כזו של מצב נפשי עלולה ליצור חום.
נסו לדמיין סיר עם מים רותחים אשר סוגרים אותו עם מכסה. האדים הרותחים מנסים לדחוף את המכסה כלפי מעלה ולהשתחרר אך הוא כולא אותם בפנים וגורם לחום גבוה במיוחד.
נראה כי אצל המטופלת המנגנון פועל בצורה דומה והחום שנוצר בעקבות המצב הרגשי "בורח" לכיוון מערכת העיכול ומייצר תופעת חום בה - רעב מוגבר.
לכן, הנחנו כי אין כאן מצב של "חום אמיתי" או מצב של חוסר איזון הורמונאלי מובהק וכי למרות שגלי החום וההזעות כן מציגים תמונה של חום (בכל זאת יש גלי חום) המקור הוא אמוציונאלי ולא חומרי/גופני.
ראינו בהתפרצויות של גלי החום והזעה מאין דרך נוספת של הגוף לפלוט את התקיעות או החום הרגשי החוצה.
כבר לאחר מספר טיפולים בודדים חלה הטבה משמעותית במצבה וכיום היא לא סובלת מהזעות, אין כמעט גלי חום (והם לא מפריעים) המצב הרגשי/נפשי שלה התייצב והיא הפסיקה לקחת תרופות לשינה.
והחשוב מכל.... היא לא הזדקקה להורמונים!

2 comments:

  1. הטיפול יכול לגמול אותך מלקיחת תרופות לשינה

    השבמחק
  2. היי יוני, לא הבנו האם אתה שואל או מציין שהטיפול יכול לעזור לכך.
    בעיות שינה הן עניין נפוץ ולא פשוט לטיפול. ניתן בהחלט לטפל ולסייע בבעיה זו באמצעות כלי הטיפול הסינים. יש לבחון את הגורם הגופני-נפשי לבעיות השינה עפ"י המודל הרפואי הסיני באמצעות איבחון ולבנות על בסיסו תוכנית טיפולים.

    השבמחק