ארכיון הבלוג

יום שלישי, 2 ביוני 2015

תאור מקרה - טיפול בדורבן

תיאור מקרה של טיפול יעיל במיוחד בדורבן לסופה"ש.מטופלת בת 55 אשר הגיעה אל הקליניקה לטיפול בבעיית אלרגיה ממנה היא סובלת החלה להתלונן בחודש האחרון על כאבים דוקרים בעקב הרגל השמאלית בדריכה. 
הבעיה מקשה עליה ללכת ולבצע פעילויות כיוון שכל דריכה, כל נגיעה, כל העמסת משקל על הרגל מובילה ישר לכאב חד ודוקר במרכז העקב.
מצב זה מאובחן כדלקת בחיתולית הכפית (רצועה שנמצאת בבסיס כף הרגל) עקב פגיעה בה. השם העממי לתופעה זו הינו "דורבן" ע"ש הגוש המסוייד והקשיח שנוצר בסמיכות לעצם העקב פעמים רבות בתופעה זו. הכינוי דורבן גם מאפיין פעמים רבות את אופי הכאב – דוקר וחד בכל דריכה כאילו קוץ דורבן תקוע בעקב.

הטיפול הרגיל כולל בד"כ מנוחה והימנעות מדריכה ביחד עם משככי כאבים ודלקת. לעיתים מתבצעת גם פיזיותרפיה ולרוב מומלץ גם להשתמש במדרסים.
אותה מטופלת ציינה כי בחודש האחרון היא חווה קושי רב.
מתקשה לבצע פעולות פשוטות בחייה, סובלת מכאב רב ומתוסכלת מאוד מהמצב.

ברפואה הסינית כלי טיפול רבים. לכל כלי טיפולי יכולת להשפיע על מרכיבים שונים בבעיה באופן שונה.
בטיפול שילבנו בין מספר כלים טיפוליים ע"מ ליצור טיפול מקיף ושלם לבעיה מסוג זה.

דיקור - הדיקור המקומי, באיזור העקב, בעל השפעה ישירה על הפחתת הכאבים המקומיים וריכוך האיזור.
את הדיקור שילבנו עם גירוי חשמלי קל המאיץ את תהליך ההחלמה ומפחית משמעותית את הכאבים המקומיים.

טווינא – הפזיותרפיה הסינית – עיסוי באיזור העקב והקרסול ע"מ לרכך את הגידים והשרירים המקומיים הסובלים ממתח רב בעקבות הפגיעה. ההליכה הלקויה, הצליעה והכאב יצרו מתח רב בשרירים וגרמו לפגיעה משנית בהם ולכאבים.
את העיסוי ביצענו עם שמנים מיוחדים המכילים צמחי מרפא להפחתת דלקת ושיכוך כאב. שימוש במשחות ובשמנים מסוג זה מגיע מעולם אומנויות הלחימה בו אנו עוסקים שם קיימות צורות רבות של טינקטורות, אבקות, משחות ועוד לשימוש חיצוני לצורך טיפול בפציעות, טראומה וכאבים.

כוסות רוח – לאורך שרירי השוק ע"מ לשחררם, לרככם ולהפחית את המתח שהם יוצרים על העקב עצמו, האיזור בו הם מתחברים.
פלסטר צמחי לכאב – פלסטר מיוחד עם תמיסת צמחי מרפא שהודבק על איזור העקב לכמה שעות ע"מ להאיץ את תהליך השיקום והפחתת הדלקת ובמקביל, להפחית כאבים שיכולים להיווצר מכך ש"התעסקנו" עם האיזור הרגיש בטיפול.

אמבט צמחי מרפא – טיפול ביתי יומיומי בו השרתה המטופלת את הרגל הכואבת בגיגית עם מים חמים ותערובת צמחי מרפא המאפשרים את המשך הטיפול גם בימים בהם היא לא בקליניקה.

לאחר הטיפול הראשון המטופלת ציינה כי הכאב פחת במקצת אך חזר לאחר יום.
לאחר הטיפול השני לעומת זאת אמרה המטופלת כי הרגישה נהדר! הכאב פחת לחלוטין ל 24 שעות ולאחר מכן חזר בהדרגה אך נשאר רק על 30% מן העוצמה שהייתה לפני תחילת הטיפול.

המטופלת סיפרה שהיא הולכת יותר, עושה יותר דברים בבית ומצליחה לתפקד בצורה נוחה.
אנו ממשיכים את הטיפול בעקב ולאחר שנסיים את השלב האקוטי בו הייתה המטופלת, שלב בו הכאב וההגבלה חזקים ומפריעים, נעבור לשלב החיזוק והשיקום בו נטפל בצורה שונה מעט, כזו המאפשרת חיזוק של הגוף והאיזור הפגוע ומניעה של הישנות במצב גם לאורך זמן.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה