ארכיון הבלוג

יום שישי, 11 בדצמבר 2015

הטיפול בנקע בקרסול עפ"י רפואת הטראומה הסינית

מכירים את התחושה שבזמן הליכה או ריצה, באופן פתאומי לרוב עקב דריכה בזוית לא נוחה, מתחיל להופיע כאב בקרסול, בעיקר בחלק החיצוני ואף לפעמים מצטרפת לכך נפיחות קלה?  אם פעם קרה לכם מקרה שכזה, אז תדעו שככה"נ נקעתם בצורה קלה יחסית את הקרסול שלכם.

אז מה זה נקע בקרסול?
נקע היא פציעה המערבת רצועה אחת או יותר בקרסול. הרצועות הן למעשה רקמות חיבור מאוד חזקות המתחברות לעצמות ומחזיקות אותן במקומן. ישנן מספר רצועות בצד החיצוני של הקרסול והן נוטות להינקע יותר מהרצועה בחלק הפנימי של הקרסול. על כן, נהוג לראות בקליניקה יותר נקעים חיצונים מאשר פנימיים.
נקע - דרגה 2

הסיבות לנקעים הן רבות:
א. סיבוב הקרסול בזמן מאמץ יתר כגון ריצה, קפיצה, נחיתה וכו'
ב. טראומה חוזרת ונשנת במפרק
הקרסול המחלישה אותו.
ג. נקעים חוזרים הגבירים את הנטייה לנקע חוזר.
ד. בעיית שיווי משקל ויציבות המגביר את העומס המופעל על הקרסול.
ה. משקל יתר.


התסמינים הנפוצים לנקע בקרסול:
נפיחות, כאב, שטפי דם, קושי בלהפעיל משקל על המפרק, חולשה ונימול.

מהם הסכנות באבחון שגוי?
במקרים מסויימים מאוד חשוב לשלול שבר הנלווה לנקע וע"כ חשוב לבצע בדיקת הדמיה בהמלצת רופא.

מדרגים את חומרת הנקע באופן הבא?
דרגה 1 - הכי שכיח, מעט נפיחות וכאב עקב מתיחה של הרצועה.
דרגה 2 - שכיח יותר אצל ספורטאים, קיימת נפיחות וכאב ברמה מתונה הנובעת מקרע חלקי ולא מלא של הרצועות.
דרגה 3 - הדרגה הכי חמורה בנקעים, נובע מקרע מלא של הרצועות, רמת הנפיחות והכאב משמעותיים - מצב שלרוב מצריך התערבות ניתוחית.

הטיפול בנקע עפ"י הרפואה המערבית:
הטיפול מתחלק למספר שלבים, כאשר בשלב הראשון (האקוטי) מומלץ להעזר ב - R.I.C.E :

א.REST - מנוחה
ב. ICE - קרח
ג. COMPERSSION - לחץ
ד. ELEVATION - הרמה

בחלק מהמקרים גם ממליצים על תרופות נוגדות דלקת וכאב ויש מקרים שצריך להיעזר באמצעים נוספים בכדי להחזיק ולתמוך בקרסול.

בשלב השני והשלישי כאשר הגוף מתחיל לתקן ולאחות את הרצועה והאזור הפגוע,
נותנים תרגילי מתיחה, הגמשה, חיזוק, ייצוב ועוד, בכדי לתמוך בשרירים העוטפים ולעודד איחוי צלקתי מותאם ומדויק, כל זאת ע"מ שההצטלקות לא תגביל את המפרק או שתהפוך אותו לנוקשה - מה שעלול לגרום לו להינקע שוב.


הטיפול ברפואת הטראומה הסינית - מדוע הוא חשוב?


רפואת הטראומה הסינית - DIE DA נולדה במנזרים ובתי ספר בהם התאמנו באומנויות לחימה. פציעות וחבלות לאורך מאות ואף אלפי שנים, טופלו בעיקר ע"י שימוש חיצוני בעשבי מרפא סיניים בשילוב עם עיסוי, כוסות רוח ולקיחה פנימית של צמחי מרפאאותם רופאים שעסקו במלאכה זו נקראו: רופאים לאיחוי עצמות - BONE SETTING DOCTORS. הם היו בעלי מיומנות גבוהה בכל הקשור לטיפול בחבלות וטראומה.

על-פי גישה זו, החלוקה הטיפולית די זהה לתצורת הטיפול הקונבנציונאלית, מלבד מספר שינויים משמעותיים:

בשלב האקוטי  - שלב "ההגנה" - מלבד מנוחה, הרמה ויצירת לחץ עדין מאוד על הרקמה (מצד אחד צריך להפחית את הנפיחות אבל מצד שני לא רוצים לגרום לתקיעות מקומית של נוזלים ודם), משתמשים במיסכות ומשחות מעשבי מרפא סיניים בעלי תכונה חריפה וקרירה שבדומה לאפקט של הקרח הן מקררות את הרקמה ומקטינות את הנטייה להגברת הנפיחות המקומית (גורמות לכיווץ). אך בד בבד הן גם ממשיכות לעודד זרימת דם ומשאירות את כלי הדם פתוחים יותר

הסיבה שמשתמשים במשחות קרירות-חריפות ולא בקרח נובע בעיקר מהעובדה שהקרח בעל האפקט האנלגיסטי (משכך כאב) ומכווץ, אומנם מוריד נפיחות וכאב אבל מגביל את זרימת הדם המקומית ובכך עלול "לעקב" את ההחלמה.
בשלב הסאב-אקוטי - שלב "התיקון" - מתחיל שלב התיקון / הצטלקות של הרצועה הפגועה (היכולה לקחת כ-6 שבועות עד להבשלה מלאה). על כן, מטרתינו היא לעודד את האיחוי התקין של הרצועה, להביא את ההצטלקות לבשלות מלאה (חוזק וגמישות מיטבית) בכדי שהיא לא תמתח או תיקרע בקלות (שוב פעם) ובמקביל להגדיל את טווח התנועה של המפרק כדי שההצטלקות לא תגרום לקיבעון והגבלה שלו.בשלב האחרון - שלב "החיזוק והשיקום" - מטרת הטיפול היא להמשיך ולתחזק את המפרק לצד הגברה הדרגתית של העומסים והלחצים עליה (לבחון אותה במצבי קיצון) ובמקביל לחזק את מערך השרירים הקרוב והמרוחק יותר למפרק בכדי לתת תמיכה מלאה.לסיכום:

ניתן לראות ששילוב הטיפול הרפואי הסיני במקרה של נקע אקוטי, כרוני או חוזר יכול לעודד החלמה מהירה, מדויקת ונכונה יותר של המפרק ולהקטין את הסיכויים לפגיעה חוזרת בו.
הרבה מאוד אנשים אשר נמנעים מטיפול עלולים לסבול מנקעים חוזרים. נקעים חוזרים עלולים לגרום לאורך זמן לבעיית יציבות, הליכה לא מאוזנת ופגיעה הדרגתית במפרקים אחרים (ברכיים, ירך, גב).

אין תגובות:

פרסום תגובה