ארכיון הבלוג

יום שני, 3 באוגוסט 2015

הטיפול בשיעול אצל ילד בן ארבע - פוסט מהפייסבוקרובכם מכירים אותנו בתור מרפאה העוסקת בעיקר בטיפול בבעיות כאב, בעיקר בזכות הסביבה הטיפולית הייחודית שלנו במרפאה המשלבת צוות מטפלים, שילוב רב של כלי טיפול, נגישות וזמינות גבוהה הנותנים מענה רחב ומדויק לשלל בעיות הכאב השונות.

עם זאת, מעט מכם יודעים שאנו גם עוסקים בטיפול הרבולוגי (צמחי-מרפא) בילדים ותינוקות וכי אחת ההכשרות או ההתמחויות שעשינו במשך השנים היה בנושא זה.

כיום, רוב האנשים מכירים רק את הטיפול בדיקור סיני לתינוקות וילדים וטיפולים הומאופטים הקיימים בשוק, אך חשוב לומר ולהזכיר כי בבסיס הרפואה הסינית הטיפול בתינוקות וילדים מבוסס בעיקרו על מתן צמחי מרפא סיניים וכך נהוג גם לעשות כיום בבתי החולים בסין, במחלקות הילדים.


היתרון במתן צמחי מרפא סיניים לילדים כולל:
1. טיפול שאינו חודרני (בהשוואה לדוגמא לדיקור סיני).
2. אינו מצריך את ההתעסקות בלהביא את הילד פעם-פעמיים בשבוע למטפל באופן רציף.
3. מבחינה כספית, הרבה יותר זול מטיפולים אחרים.
4. ניתן ללקיחה יום-יומית ובכך ההאפקט הטיפולי שלו מהיר וחזק.
5. טיפול בטוח עם ניסיון קליני עשיר לאורך מאות ואף אלפי שנים עם תיעוד ואף מחקרים מודרנים קלינים..

החסרון היחסי:
הטעמים של צמחי המרפא יכולים להוות מעט מאתגר לילדים ולהורים, ע"כ יש מספר תצורות לקיחה של צמחים (בנוזל, באבקה וכו'). ברוב המוחלט של המקרים "שותלים" את המיצוי של הצמחים בתוך מזון/שתייה וכך מטשטשים את טעמם.

עכשיו במיוחד בעונת הקיץ, כאשר גופם של ילדכם מנסה להסתגל לסביבה החמה והלחה, רוב רובם של הילדים נחשפים לשינויים קיצונים במזג האויר עקב המודרניזציה (מאוררים, מזגנים) ואף ניזונים בהרבה מאכלים קרים כגון: גלידות, פירות, שתייה קרה, מיצים וכו'.
התזונה הקרה והחשיפה לקור ורוח במקביל לחום וללחות החיצונית גורמת להצטברות של ליחה/לחות נוספת בגופם של הילדים מה שמגביר את הנטייה להדבקות קלה יותר בנגיפים וחיידקים.

על כן, למרות שזו עונת הקיץ, הרבה ילדים סובלים מנזלות, פריחות, שיעולים ואף שלשולים.

בדיוק בזמנים שכאלו, הרפואה הסינית יכולה מחד לעזור להתמודד עם גורמי המחלה החיצונים (וירוסים, חיידקים וכו') ומאידך להפחית את הסביבה הלחה והחמה הפנים גופנית של הילדים ולהקטין את הנטייה להדבקויות חוזרות.

להלן תיאור מקרה של ילד בן 4 שהחל לסבול משיעולים לפני כחודש ימים:
ככה"נ הכל התחיל ברגישות/כאב בגרון שלאחר 3 ימים התחיל להשתעל שיעול יבש.
בשבוע הראשון השיעול היה "נבחני" והרופא הגדיר את זה כסטרידור וע"כ קבל אינהלציה וסירופ.
הטיפול לא השפיע ובשבוע השני החליטו לעשות צילום חזה שגילה שיש ככה"נ דלקת וע"כ קבל טיפול אנטיביוטי שגם כן לא צלח.
בשבוע השלישי הרופא החליט שהשיעול הוא על רקע ויראלי ונתן שוב פעם טיפול באינהלציה רק שהפעם באמצעות מכשיר האירו-צ'ימבר. מאחר וגם הטיפול הזה לא צלח, הגיעו לרופא מומחה לאלרגיה ששל את השיעול כאלרגני לכן נתן סירופ אחר נגד שיעול.
אך הטיפול הזה גם כן כשל ולכן הגיעו למרפאה שלנו. בהגיעו אלינו הילד כבר עבר כ-4 שבועות קשים עם הרבה שיעול שהכביד על השינה ואף גרם לו להקיא אחרי שהוא אוכל. ניתן היה לראות שהטיפול הסטארואידי, המרחיב סינפונות, המכייחים ואף האנטיביוטי לא תרמו לשיפור במצב. 


לאחר ביצוע אבחון (עפ"י המודל הסיני), החלטנו לתת פורמולה צמחית למשך מספר ימים בכדי לבחון את ההשפעה שלה. האבחנה גילתה שהוא סובל מ"חום" גדול בראות עם הרבה ליחה. הפורמולה כלל מספר של צמחי מרפא סיניים וניתנה בצורה של אבקה מרוכזת שאותה ממיסים בתוך שתיה או מזון.

לאחר כמה ימים התעדכנתי עם האמא לגבי מצב הילד והשיעולים ולשמחתינו פחתו בכ-95 אחוז. על כן, הוחלט לא להמשיך בטיפול מעבר למספר הימים שהפורמולה ניתנה ולבדוק האם הילד משתפר ומשתקם באופן עצמאי.

בד"כ לאחר טיפול שכזה מומלץ להמשיך עם פורמולה שהיא יותר מזינה ומחזקת לעוד תקופה של מספר שבועות בכדי לוודא שאכן הגוף השתקם במלואו. במידה והשיעולים כן חזורים, יומלץ להמשיך בלקיחה של הפורמולה נגד השיעול לעוד מספר ימים עד שתופיע הטבה נוספת.

אחד הצמחים המיוחדים שנתנו בפורמולה נקרא בסינית: TING LI ZI -
 葶藶子 טינג לי זי הינו זרע הנחשב לבעל תכונות וטעמים מרים, קרים וחריפים והוא נכנס עפ"י המודל הסיני לערוצי הראות ושלפוחית שתן. הוא ידוע בתור צמח המפסיק שיעול במיוחד כשיש ליחה מוגברת ועודפת. בנוסף הוא ידוע בתור מפחית נפיחות ומשתן (עדין) כשיש הצטברות של נוזלים במערכת הנשימה.

הצמח נחשב יעיל במיוחד למצבים אקוטים של אסטמה ולמצבי "חנק" מהשיעול.
הצמח הזה לרוב לא ניתן לתקופות ארוכות וחשוב לדעת מתי ובאיזה שלב לתת אותו למטופל.

במקרה הנוכחי, החלטנו להוסיף אותו לשאר הצמחים במרשם בכדי לחזק את אפקט הטיפול בליחה החמה. חשוב לציין שיתכן והשיעול היה עובר מעצמו לאחר תקופה ארוכה ללא עזרה בצמחי המרפא, אבל נראה לאור השיפור הניכר שהופיע כשבוע לאחר תחילת הלקיחה של הפורמולה והמצב הקשה ממנו סבל במשך למעלה מ-4 שבועות, מעידים כי אכן הטיפול הצמחי זירז תהליכים וקידם את ההחלמה.

 להתייעצות איתנו בנוגע לבעיות נשימה, אף אוזן וגרון אצל תינוקות וילדים, ניתן להתקשר או לשלוח מייל: SINITKIDS@GMAIL.COM ֻ| 04-8242303

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה