ארכיון הבלוג

יום רביעי, 25 בנובמבר 2015

תנועה נכונה - מפתחת חיים

הסינים הקדמונים השקיעו מאמצים כבירים בניסיון להבין את המאפיינים הייחודים של הטבע והיקום. הם הבינו, כי המרכיב שהכי בולט ומאפיין אותו הוא רצף השינויים התמידי הקיים בו. 
הטבע לעולם אינו מפסיק להשתנות, לצמוח ולהפתיע.... הוא יכול להיות תומך ונעים והוא יכול גם להיות הרסני. הזרימה והמעברים האין סופיים בתוכו, יוצרים ובונים את החיים על פני כדור הארץ.
אריאל ותום בפינה השמאלית מתרגלים בפארק בסין

את האדם הם ראו כמיקרו-קוסמוס של היקום והטבע, הם ראו בו כהשתקפות מושלמת והבינו שבדיוק כמו בטבע, הזרימה והשינוי התמידי קיים גם בו, בתוך גוף האדם. 

בזכות ראייה זו, הרפואה הסינית התפתחה ועברה להיות מרפואה שהיא בעיקרה שאמנית (רפואה שמאמינה ששדים ורוחות יוצרים את המחלות) לרפואה טבעית, שבה ניתן להסביר מחלות ותופעות גופניות בדיוק כפי שניתן להסביר מצבים הקורים בטבע וביקום. הם האמינו כי אם האדם יחיה בזרימה ותנועה נכונה עם עצמו ועם הטבע, הוא יאריך חיים וימנע מחולי.

אצלנו במרפאה, רוב רובם של המטופלים מגיעים אלינו לטיפול והקלה בכאב כרוני. ברפואה הסינית קיימת אמירה מפורסמת האומרת: "כשאין תנועה - יש כאב, כשיש תנועה - אין כאב". משפט זה מתאר את תמצית ההבנה הקלינית והפילוסופית של הרפואה הסינית, שכן ברגע שהשינוי או הזרימה התקינה והחופשית בגוף ובנפש נפסקת, נוצר פתח לחוסר תנועה, לתקיעות, לחסימה לכאב ולמחלה. 

כאב היא חוויה סובייקטיבית גופנית-רגשית חזקה, שבדומה לאזעקה המופעלת בעת פריצה לבית, היא גורמת לאדם לעצור ולהבין שיש בעיה - שהוא נפגע או נפצע. הכאב מצביע על הצורך בשינוי, בתיקון, בעצירה וחשיבה, בהקשבה ובלמידה. שאם לא, הכאב ילך ויתגבר וימשיך להעיק ולהגביל את יכולת הצמיחה והתנועה של האדם. 

מערכת העצבים והמוח התפתחו בכדי לאפשר לגוף לנוע ולבצע פעולות שונות שדרכן הוא יוכל לתקשר עם הסביבה, להזין את עצמו, להסתגל ולהתפתח. בלי שרירים בפנים, לא יכולנו לדבר ולתקשר, בלי היכולת להשתמש באצבעות לא יכולנו לבצע פעולות אחיזה ולהאכיל את עצמנו. התנועה הגופנית היא הממשק למציאות, בלעדיה אנחנו חסרי אונים וזקוקים לתמיכה חיצונית, בדומה למצב של תינוק שעדיין לא התחיל לזחול, לנוע, ללכת ולהיות עצמאי, הוא זקוק להוריו שיזינו אותו ויגנו עליו מפני הסביבה.

תרגילי תנועה המשלבים נשימה, כוונה והקשבה, הדורשים ריכוז, נוכחות וצומת לב רגשית לחוויה הגופנית, מאפשרים למידה והתפתחות של מערכת העצבים המפעילה את הגוף. תנועות גופניות המשלבות תכונות אלו הנוגעת ברובד הפיזי של הגוף (שרירים, גידים, מערכת נשימה וכו') אבל גם ברובד הרגשי ובנוסף מכילות בתוכן גיוון תנועתי רחב מאוד, משקמים ומחזקים את הגוף ונפש האדם.
אריאל ותום מתרגלים טאי-צ'י בפארק בעיר צ'נגדו שבחבל סיצ'ואן

לכל מי שיצא לטייל בסין ולבקר בפארקים שלהם, בוודאי שם לב לתרבות התנועה המפותחת שלהם. מאות ואף אלפי אנשים פוקדים את הפארקים מדי בוקר ומתרגלים מגוון רחב מאוד של תרגילי תנועה - צ'י-קונג, טאי-צ'י, קונג-פו ועוד... והסיבה היא פשוטה, הם מאמינים, כי שאין תנועה - אין חיים. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה