ארכיון הבלוג

יום רביעי, 13 באפריל 2016

פילוסופיית הטיפול שלנו - הטיפול כאימון.

הטיפול כאימון

הטיפול הסיני אינו נעים!
בואו נודה בזה.
המטופל נכנס לטיפול בו דוקרים אותו, מחממים אותו, מזיזים אותו מעבר לטווח תנועתו המוגבל, 
צובטים ושואבים אותו, נותנים צמחים מרים, מדממים אותו ובנוסף, דורשים ממנו לשנות את חייו.
אותם חיים אשר על נוחותם המנוונת עבד זמן רב בשביל להשיג.

ומול לקיחת כדור? כזה ששותים עם קצת מים? כזה שעושה את העבודה בשבילנו? כיצד ניתן להשוות?התשובה פשוטה – אין מקום להשוואה כיוון ששני סוגי הטיפולים מבוססים על שני מודלים מנוגדים של השקפה על המושגים בריאות וחולי.
זה המערבי רואה את האדם כחלש – משהו התקלקל במערכת (לחץ דם לא מצליח להתווסת, היציאות לא סדירות, אי אפשר להירדם) ויש צורך להחליף את הגורם הזה בתותב (כדור, גלולה, ניתוח).
המודל הסיני רואה את האדם כחזק ובמצב מחלה יש לתקן ולחזק את האדם מחדש ע"מ שיחזור למצבו האיתן.
בקליניקה, אנו רואים מטופלים רבים שהורגלו לחשוב ולהתייחס לעצמם עפ"י המודל הראשון: "הם חלשים".
תפיסתנו הסינית מחייבת אותם להבין בשלב הראשון כי הכוח לריפוי קיים אצלם וכי ניתן לחזק את הגוף והנפש ע"מ להביא לשיקום במצב, לשפעל מחדש את התפקוד שנפגע ולהשיבם לבריאות ולחוסן.
כיצד אנו עושים זאת?

גישת "האדם המתחזק" - הרס ובניה

את גישת ופילוסופיית האדם החזק שלנו בטיפול אתם כבר מכירים ואם לא, תוכלו לקרוא עליה כאן.
גישה זו עוסקת בצורה בה אנו רואים את האדם, את המטופל כאשר הוא מגיע לטיפול. כאן נפרט כיצד האדם החזק הופך לחזק, כיצד האדם מתחזק.
מגיל צעיר אנו עוסקים באומנויות הלחימה הסיניות. המושג הסיני גונג פו (קונג פו – האומנות אותה אנו מתרגלים) הינו מושג המדבר על עבודה ארוכת טווח (GONG) היוצרת "אדם משוכלל" (FU).
האימון הארוך והמפרך לאורך שנים יוצר שיכלול וחיזוק של היכולות הגופניות, חיזוק האמונה הפנימית בדרך, ביכולת להתגבר על מכשולים שונים ובעיקר, פורץ עוד כיווני תנועה ויכולת – גופנית ונפשית.
האימון הוא קשה ומתיש, הוא יכול להיות כואב. מזיעים בו, מתאמצים בו, מתמודדים עם פחדים בו, מתמודדים עם חוסר הצלחה, חוסר יכולת, ביקורת. מתמודדים עם יריב שעומד מולך. מתמודדים עם עצמך.
האימון לוקח אותך ממקום נוח בו אתה נמצא, קצב לב נמוך, נשימה סדירה, רוגע, שקט ומנוחה, ודורש ממך לצאת ממנו, להתנער ממנו ולהרחיב אותו.
האימון מביא אותך לנקודה חדשה, כזו שלא בטוח שהאמנת שתוכלי להגיע אליה אבל הגעת. את, לא המורה, לא התלמידים האחרים, את, בעבודה קשה והשקעת מאמץ רב.
בטיפול, אנו מצפים מאדם הסובל מבעיה כלשהי, כל בעיה שהיא, לקחת אחריות על מצבו ולהתחיל, ביחד איתנו, תהליך בו הוא יוצא מהמקום בו הוא נמצא ומגיע למקום אחר, טוב יותר מבחינתו.
הטיפול לא נעים. הוא קשה לעיתים, הוא יכול להיות כואב. מתמודדים עם פחדים בו. מתמודדים עם חוסר הצלחה, חוסר יכולת. מתמודדים עם עצמך.
הטיפול לוקח אותך ממקום תקוע "נוח", סטטי (טווח תנועה מוגבל, הרגלי חיים לקויים שמובילים למחלות ובעיות, התמודדות לא טובה עם הסביבה) ודורש ממך לצאת ממנו, להתנער, להניע את עצמך ולהרחיב אותו, לשנות את סביבתך, לשנות את חייך ולהרחיב את טווח התנועה שלך בעולם.
הטיפול מביא אותך לנקודה חדשה, כזו שלא בטוח שהאמנת שתוכלי להגיע אליה, אבל הגעת. את, לא המטפלים, לא כלי הטיפול השונים, את, בעבודה קשה והשקעת מאמץ רב.
אנו רואים את הטיפול כאימון לכל דבר. אדם שזיהה בעצמו דבר מה שאינו מרוצה ממנו ושהיה רוצה לשנותו – בעיות במערכת העיכול, חוסר יכולת להירדם, בעיות עור עונתיות, אלרגיות או כאבים. כל אלו מביאים את האדם אל סף השינוי והרצון לנקוט פעולה. בבואו אלינו, הוא במרכז. אנחנו סביבו, מתווים דרך ותומכים, דוחפים אותו ואת גופו בתוך תהליך השינוי.
דוקרים ע"מ להפעיל תפקוד מערכתי חזק יותר. נותנים צמחי מרפא המחזקים את היכולת להתפתח. מעסים ע"מ לסלק מגבלה תנועתית ופיזית, מניעים את הדם, מרגיעים את השריר, מפחיתים את הדלקת ומורידים את הכאב.
אבל, בתוך כך, המטופל הוא ההולך בדרך. הבנתו את התהליך ההדרגתי לשיפור, שיתוף הפעולה שלו, התמדתו בטיפול.
יכולתו לשים לב לשינויים, להתפתחות העדינה מטיפול לטיפול, דחיפתו קדימה למרות הכאב היא זו שמובילה את השינוי ומקרבת אותו עוד ועוד אל האדם החזק שהוא, האדם המשוכלל.
אז מה הוא טיפול בעצם, אם לא אימון לכל דבר ועניין.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה